Безработицата в България през ноември е останала стабилна на ниво от 12,9%, колкото беше и през октомври, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
Общо 436 хил. души са били без работа в предпоследния месец от годината, изчисляват от службата.
За сравнение, според Агенцията по заетостта безработицата у нас през ноември е била 11,5%. Агенцията обаче я измерва на базата на регистрираните в бюрата по труда, докато Евростат прави изчисленията на базата на икономически активните лица.
Страната ни е в първата десетка в Европейския съюз (ЕС) по най-висока безработица. Изпреварват ни Гърция, където е измерена безработица от 27,4%, Испания с 26,7%, Хърватия с 18,6%, Кипър със 17,3%, Португалия с 15,5% и Словакия с 14%.
Най-ниска остава безработицата в Австрия (4,8%), следвана от Германия (5,2%) и Люксембург (6,1%).
Безработицата в еврозоната през ноември също е останала стабилна на рекордно високо равнище от 12,1%. Средното ниво на безработицата за целия ЕС също е без промяна – 10,9%. Общият брой на безработните в ЕС е бил над 26,5 млн. души, от които над 19,2 млн. са граждани на държавите от валутния блок.
Най-бърз ръст на безработицата през ноември е отчетен в Кипър, Италия, Гърция и Холандия, а най-силен спад – в Ирландия, Латвия, Португалия и Унгария.
Безработните младежи до 25-годишна възраст от държавите от ЕС са били над 5,6 млн., като от тях над 3,57 млн. са граждани на държавите от еврозоната. Нивото на младежката безработица в ЕС е било 23,6%, а в еврозоната – 24,2%. Най-ниска остава младежката безработица в Германия и Австрия, а най-висока – в Гърция и Испания.
В България младежката безработица през ноември е била 28,5% - колкото и през ноември 2012 г. Спрямо октомври 2013 г. се набюдава лек ръст от 0,2 пр. п. Броят на безработните младежи се изчислява на 63 хил. души.


Откриха тонове пипер от Северна Македония с пестициди
Подарък: „Синята зона“ няма да работи през целия уикенд за празника на Варна
Екстрадират варненец, пребил и опитал да удуши жена в Германия
Дара получи пожизнен семеен билет за музеите и археологическите обекти в Бургаско
Кючек и гюбеци под паметника на Асеневци в Търново взривиха социалните мрежи
Фараж запазва мястото си в британския парламент след частичните избори
Какво следва след победата на Фараж на частичните избори?
Фараж победи Граф Бинфейс на частичните избори в Клактън
Банкерите вече виждат сериозни пари в крипто - за останалите е крипто зима
Швеция проверява бюджета, за да гарантира правилното харчене на средствата
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Костадинов атакува Радев, че е дал АМ "Черно море" на Турция
Слави: Кметът на София Васил Терзиев е абсолютен некадърник
Съдът остави в ареста бащата, пребил 5-годишното си дете
Ивелин Михайлов е завел дело срещу НС заради "Исторически парк"
От КНСБ категорични: Няма да се съгласим МРЗ да е 50% от основната
преди 12 години Цитати от днешни статии: "Младежката безработица се е увеличила до 28,5%...""Еуфорията на БФБ продължава..."Това е дългогодишният резултат от валутния борд у нас.Хайде нашенските неолиберални папагали да обяснят "научно" какво става.И ако вече сме цъфнали, кога точно ще вържем. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар