IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия отново гледа на себе си като на световна икономическа сила

Кремъл разпореди създаването на национална система за електронно плащане и на собствена рейтингова агенция

09:54 | 03.04.14 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Русия отново гледа на себе си като на световна икономическа сила

След анексирането на Крим от страна на Русия идва време за равносметка. Русктие власти смятат, че най-лошата част от икономическата буря, предизвикана от присъединяването на полуострова вече е отминала, но в същото време признават, че този ход се е отразил негативно на икономическия ръст и инфлацията.

Анексирането на Крим вкара руската икономика в низходяща спирала, предизвикайки огромен отлив на капитали и същевременно изпрати рублата до рекордно ниско ниво, пише в свой анализ Wall Street Journal.

Ограничените санкции, наложени от Запада, в първия момент предизвикаха известен дискомфорт, но като цяло не се отразиха значително на икономиката, която се стабилизира през последните седмици. Това поставя добри основи за възстановяване, което обаче може би ще протече при по-голяма изолация на Русия от глобалната финансова система.

В знак за доверие към силата на рублата министърът на финансите Антон Силуанов обяви, че министерството възобновява покупките на чуждестранна валута за попълване на националния резерв. На 4-и март ежедневните покупки за повече от 3,5 млрд. рубли бяха преустановени, за да се смекчи натискът върху валутата.

След изказването на Силуанов в сряда рублата се обезцени с 0,7 на сто до 35,35 рубли за един долар. Това все пак е доста над достигнатото на трети март дъно от 37 рубли за долар. Възстановяването стана възможно с много помощ от страна на Руската централна банка. През март тя похарчи 22,3 млрд. долара и 2,3 милиарда евро за подкрепа на рублата, което е най-голямата намеса от януари 2009 година насам.

В сряда Министерството на финансите проведе първата си аукцион за държавните облигации от февруари насам. С това институцията демонстрира, че е готова да поеме по-високи лихви, тъй като доходността по десетгодишните облигации скочи до близо 9 процента спрямо 8 на сто преди два месеца.

„Този аукцион е знак, че пазарът отново започва да функционира нормално", каза Владимир Колючев, главен икономист на VTB Capital. „Но би било преждевременно да се каже, че Русия се върна към старата реалност".

Управителят на Централната банка Елвира Набиулина заяви в сряда, че банката не планира да намали основните лихвени проценти преди юни. Това означава, че изненадващото решение за рязко увеличаване на лихвения процент със 150 базисни пункта, взето в началото на май с цел подкрепа на пропадащата рубла, ще остане в сила поне дотогава, независимо от забавянето на икономическия ръст.

Поради факта, че Москва е все по-изолирана заради Кримската криза, президентът Владимир Путин настоява за по-голяма икономическа независимост на страната. Така например той нареди създаването на национална система за електронно плащане, така че страната да не е зависима от чуждестранни компании за кредитни карти като Visa и MasterCard. Както е известно, двата оператора ограничиха платежните операции за банките, засегнати от санкциите на Запада.

Според Андрей Костин, ръководител на втория по големина кредитор в Русия – VTB, националната система за разплащане би трябвало да бъде създадена възможно най-скоро. По време на банков форум Костин е заявил също, че Русия би трябвало да превключи международната търговия към плащане в рубли, като първите стъпки в тази посока трябвало да се направят от експортни компании като Газпром и Роснефт.

Костин заяви, че Русия е изправена пред един вид "финансова студена война". И руските институции трябвало да направят всичко, за да се избегне "горещата финансова война".

Русия също така работи върху създаването на своя собствена рейтингова агенция. Председателят на горната камара на парламента на Валентина Матвиенко заяви, че през следващата седмица институцията ще обсъди създаването на национална рейтингова агенция. И трите основни международни агенции - Standard&& Poor's, Fitch и Moody's, намалиха перспективата пред рейтингите на страната заради кризата в Крим. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

20
rate up comment 1 rate down comment 3
data
преди 10 години
Едно изречение на нашичт Стойнев ми направи впечатление - заради Кримската криза са блокирани преговорите за намаляване цената на газта ! А ако това е била целта на Путин - да задържи максимално цената на газта ? Само заради шистовия газ газпром свали цените в европа с 10 % което в годишен и средно срочен план от 5 г са огромни суми , а се очаква тоя натиск да се увеличава . Именно според мен заради това запада не избърза със санкциите , което тук беше изтълкувано като слабост , но никой не се запита - пък дали не е демонстрация на сила ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
В условията на извънредна ситуация, може да се справи по-лесно с вътрешната икономическа и политическа опозиция, това със сигурност е една от близките цели, които ще преследва. За подкрепата на населението: сега е безпрецедентно висока, за да я задържи такава, ще му се наложи да предложи нещо работещо, както на идейния, така и на реал-политическия и икономически фронт. Ще поживеем ще видим, дали той и отбора му са с нужните качества за справяне с такава задача.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 5
data
преди 10 години
Стратегията на Путин (според мен ) беше да си търси санкциите - една капсулация на страната щеше да капсулира и него във власта . Хубо ама запада отказва да играе в тази игра - заплаха за Путин са самите руснаци !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 10 години
През следващите 20-30 години се очаква света да започне осезателно да излиза от петролната ера . САЩ , Европа, Япония са двигателите на процеса . Русия ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 5
sdk
преди 10 години
те могат да се виждат както си искат, но с 2% от световната икономика очевидно става въпрос за комплекси. от тези алкохолици освен бандити и *** друго нищо не става.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 3
SSIW
преди 10 години
Европа спира да купува енергоносители от Русия.Путин ще издържи в рамките на 6м. после избори или майдан 2.-------------------------Абсолютно същата тактика беше възприета с/у руснаците (тогава ссср), през 30-те години на 20-ти век. Ембарго в/у всичко освен пшеница, целта беше да сменят властта с по-удобна, по пътя на дестабилизиране на вътрешната обстановка и бунтове. Тогава не се получи, така както го бяха замислили, дори и с цената на последвалата касапницата през втората световна. Сега сценария се развива, като под индиго ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 1
albobo76
преди 10 години
Пол-Крейг Робертс: "Мисълта, че САЩ е някаква супер сила е шега": https://***.youtube.com/watch?v=AOblgFwPUAY&feature=share
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 4
0pk
преди 10 години
Кой точно ресурс няма Путин?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 7
lordrad
преди 10 години
Путин ще клекне няма ресурс да издържи.Въпрос на време е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 6
lordrad
преди 10 години
САЩ е новата Англия.Ако мислиш, че Англия ще тръгне срещу САЩ заради Русия. А Китай заради Русия срещу САЩ, Англия, ЕС и Япония то си нямаш представа от това което става.Какво имат в Русия 50млн. алкохолици и 80млн. разгонени рускини.Между другото САЩ включва и Канада, Мексико и Австралия не го забравяй.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още