Икономическият растеж в еврозоната през тази година вероятно ще остане под очакванията, каза членът на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Евалд Новотни, изразявайки опасенията си около състоянието на икономиката.
Новотни, който е и гуверньор на Австрийската централна банка, заяви, че очаква сериозно участие в новата програма на ЕЦБ за дългосрочно финансиране, която ще започне в средата на септември.
„Всеки банкер, който не се възползва от програмата, ще направи голяма грешка“, каза той. Централната банка обяви през юни, че ще предложи насочени заеми на банките, очаквайки те да ги прехвърлят в реалната икономика. Първите траншове ще бъдат извършени през септември и декември.
„Аз също съм притеснен. Положението не е никак розово. Очаквахме отскок в еврозоната“, коментира Новотни по отношение на икономическата ситуация във валутния блок. Според него растежът през тази година ще надмине миналогодишните нива, но ще бъде по-слаб от очакваното.
Централният банкер отбеляза, че ключовото послание от речта на президента на ЕЦБ Марио Драги на икономическата конференция в Джаксън Хоул миналата седмица е, че има нужда от „консолидация на бюджета, ориентирана към растежа“.
Новотни отказа да коментира въпроси, свързани с паричната политика, тъй като предстои среща на ЕЦБ на 4 септември. Все пак той посочи, че вижда паричната политика на ЕЦБ някъде между позицията на американските критици, които я намират за прекалено ограничаваща и тези, като Банката за международни разплащания, които изразяват опасения от надуването на балони в резултат на по-облекчената парична политика.
„Провеждаме експанзивна парична политика, но с нужната доза предпазливост“, каза Новотни.
Според него неблагоприятните последици от протичащата икономическа конфронтация между Русия и ЕС ще бъдат усетени най-силно догодина.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Как Грузия се превърна в задната врата на Русия
Времето днес: Облачно и на места с превалявания от дъжд
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
преди 11 години По-скоро очакванията ще останат над растежа :)Растежа е какъвто е, очакванията са нереални значи :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И какво очаква този централен банкер С такава бавна мудна и нерешителна централна банка цяло чудо е че все пак има растеж Американската икономика нарастна с 4.2 % през второто тримесечие и се очаква годишен разтеж от около 3 % Великобритания ще има ралтеж над 3.5 % Канада също По голям растеж ще има дори в Япония Единствено най голямата световна икономика ще се влачи с мижав растеж от под 1.% Това е неприемливо и централните банкери трябва да го знаят отговор Сигнализирай за неуместен коментар