IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна

Ескалацията на напрежението можеше да бъде избегната, ако ЕС беше включил Русия в процеса на интегриране на Украйна, пише сп. "Time"

21:44 | 17.09.14 г. 74
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна

"Никой не е говорил с нас за тези проблеми", заяви ядосано Путин. "Просто ни беше казано, че това не е наша работа", отбеляза той.

Това, което изглежда го е разтревожило най-много, е възможността след влизане в сила на търговското споразумение европейските стоки да бъдат контрабандно внасяни в Русия през Украйна, без да се плащат надлежните такси.

За да онагледи проблема, Путин дори донесе снимка на полски храни с поставен заблуждаващ етикет, за да изглеждат все едно идват от съседен Беларус. "Тук е написано, че страната на произход е Беларус. Но когато отлепите етикета, става ясно, че е Полша!", каза той, размахвайки снимката във въздуха. "В случая с Украйна това ще се случва десет пъти повече. Ние ще бъдем залети, разбирате ли? Залети!", заяви той.

В контекста на боевете в Източна Украйна, при които до момента са били убити над 2000 души, това може да е изглеждало като незначително оплакване, предявявано от Путин по време на този отчаян кръг от мирните преговори. Но от самото начало на конфликта това недоволство е в сърцевината на неговото мислене.

Русия като доминираща сила в Източна Европа отказва да бъде изключена от отношенията на Украйна със Запада. Путин каза през март, когато присъедини Крим, че не иска Западът да се "разполага като у дома си в нашия заден двор или в историческата ни територия".

Напрежението до голяма степен беше породено от отказа на Европа да признае понятия като "историческа територия" и геополитически "задни дворове" - поне до миналата седмица.

На срещата в Киев в петък Барозу призна, че Русия отдавна иска да има дума в търговските преговори между ЕС и Украйна. Той настоя, че Москва винаги е получавала отказ. "Русия трябва да признае правото на Украйна да води преговори за споразуменията, които иска. В това се състои въпросът", каза Барозу. Според него, позволявайки на Русия да има място на масата на тези преговори, ЕС би приел "теорията на сферите на влияние или един вид ограничен суверенитет на независима страна като Украйна".

Това са общо взето нещата, които прие ЕС с тристранната сделка в петък - или поне така изглеждаше за мнозина в Украйна.

В деня след Брюкселския компромис украинският заместник-министър на външните работи Данило Лубкивски подаде оставка, като каза, че отлагането на прилагането на търговското споразумение с Европа "изпраща погрешен сигнал към всички - към агресора, към нашите съюзници и, което е най-важно, към украинските граждани". Той добави: "Не можеш да отлагаш един избор. В противен случай това не е никакъв избор."

Всъщност в Украйна нямаше единодушие за избора за съюз с Европа. Източните и южните области биха били доволни да останат в икономическата орбита на Русия. Но украинците, които се вдигнаха на бунт, поискаха техните лидери да вървят напред към интеграция с ЕС на всички фронтове и без забавяне, а именно опитът на предишното правителство да възпрепятства тази интеграция доведе до насилственото му сваляне през февруари.

Преди това Русия се опитваше години наред да склони и притисне Украйна да изостави или поне да забави споразумението си с Европа. Бившият съветник на Кремъл Игор Юргенс, който пряко участва в тези усилия от 2008 г., призна това в петък, след като Брюкселският компромис беше оповестен. "Случилото се днес е точно това, което Русия искаше да направи преди кризата", каза Юргенс на Барозу на срещата в Киев. "Ако го бяхме направили преди кризата, вероятно нямаше да има криза", заяви Юргенс и добави: "Съжалявам".

Това извинение едва ли ще донесе особена утеха на семействата на украинците, убити в конфликта тази година. Както побързаха да подчертаят украинските лидери през уикенда, Брюкселският компромис с Русия поне ще помогне да бъдат предотвратени още кръвопролития. Но той няма да заличи събитията от последните девет месеца. Украинците просто ще бъдат оставени да размишляват върху същия въпрос, който Пинчук зададе на Барозу. Ако Европа и Украйна така или иначе щяха да направят подобни отстъпки на Русия, защо не ги направиха, преди Путин да използва сила, за да вземе това, което искаше? Това можеше да спести на украинския народ доста страдания.

(БТА)

Още международни новини четете в Dnes.bg


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

31
rate up comment 5 rate down comment 3
data
преди 9 години
Ми тогава Русия може да си вдигне цената до мечтаните 150 usd/b - *** нещо не и се получава . Я се замисли дали пък теорията ти не издиша ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 6 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
и още една малка подробност е, че за добро или зло тея руски пингвини имат най-големите находища в цял свят, после Иран, Саудитска, САЩ са на 5 място по залежи. Пак ти казвам ако американците можеха да сложат ръка върху руските ресурси, ехеее до са световната валута да е долара наистина, много им се иска, но не става. Русия защо мислиш, че дава ток за петрол на Иран, за кво да се изчерпва всичко и американците правеха същото същото сега си отвориха кладенците за да преебват руснаците, цените на петрола в канала рускините клякат и ги плячкосват. Ама рускините казват яяя от Иран ток за петрол, ако някой много знае и Уран ше им дадем а Израел ше падладее. Не контролират 80% става все по малко и по малко избити са им няколко зъба, не казвам, че са слаби в никакъв случай, но са слаби да са господари на света, това не става поне според историята
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 10 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
За мен критерии, дали и колко точно, Европа ще спечели се явява окончателната редакция на споразумението за свободна търговия с УСА (TAFTA). Ако някой ми го покаже , ще мога да си съставя мнение, за сега съдя по косвени признаци и интуиция ... и не съм особено оптимистично настроен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 5 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
са все пак тоя Путин е бивш шев на КГБ, там да не мислиш, че не знаят как се контролират масите, как се правят избори, кое може да разклати държавата и т.н. Американците ако можеха нещо с военна сила да направят досега да са го направили при тях няма няма решат ли нападат, ако няма проблем ще се създаде такъв, Pearl Harbor, 9/11, това е най-голямата идиотщина - да жертваш своите за да направиш война, да ама няма друг начин. Руснаците правиха същото в Чечня бомби в Москва, населението в шах и отиват в Чечня и ги претрепват, а бомбите в москва бяха сложени от руски военни, такава е схемата ама на КГБееца са му ясни тея работи нали и той ги прай тея дивотии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 4
data
преди 9 години
Европа също печели , но в по дълъг хоризонт . Идеята че някой само защото копае кинти от земята може да се прави на велик най-накрая трябва да престане да съществува .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 3
data
преди 9 години
michaelis - мечтите са едно , реалността друго . В момента САЩ контролират кажи речи 80 % от световния добив на петрол , а с изчерпването на конвенционалните находища тази зависимост ще се засилва . Демек това че някой произвеждайки 10, 15 или 20 % от световния добив е решил да продава в някой друга валута няма как да повлияе на американците още повече че те контролират 100 % от търговската инфраструктура за сделки с петрол .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 4
SSIW
преди 9 години
"Путин или по точно Русия загуби и това ще става все по явно в следващите 10 г. . ! "..................Така е, щатите са единствения печеливш в този пъзел (въпреки, че не са изпълнели програмата максимум) : трябваше им голям, платежоспособен пазар на първо време за суровини, малко по-късно и за др. работи, може да се каже , че го получиха. На Европа от това няма да й става по-леко (особено след пълно-мащабното стартиране на TAFTA и следващите по списък радости), а руснаците нямат място в Pax Americana, като суверенна и силна държава, така, че тр. да търсят реализацията си и битието другаде, на тоз етап все още Европа е американска (... слугиня).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
ммм именно вече точно там се клати кораба с петрола, просто все се появява някой вреден плевел където не желае да си продава петрола в долари и им бърка в здравето и се почва, обичайната процедура, пропаганда, санцкии, удрят банките, финансово да те направят луд и последна фаза терорист и нападение. Да удариха Русия яко във всичко което можаха и толкоз последната фаза им бяга тука и се опитват и опитват, но никй не смее, както видяхме вече никоя държава от НАТО не се нае да взезе в директен конфликт с тях
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 9 години
http://***.investor.bg/surovini/365/a/petrolyt-otnovo-poe-nadolu-sled-pokachvaneto-na-zapasite-v-sasht,180250/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 9 години
п.п. Бг като нетен вносител на петрол печели от политиката на САЩ в краткосрочен и дългосрочен план . Естествено никой не може да отрече рисковете в краткосрочен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още