IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна

Ескалацията на напрежението можеше да бъде избегната, ако ЕС беше включил Русия в процеса на интегриране на Украйна, пише сп. "Time"

21:44 | 17.09.14 г. 74
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна

"Никой не е говорил с нас за тези проблеми", заяви ядосано Путин. "Просто ни беше казано, че това не е наша работа", отбеляза той.

Това, което изглежда го е разтревожило най-много, е възможността след влизане в сила на търговското споразумение европейските стоки да бъдат контрабандно внасяни в Русия през Украйна, без да се плащат надлежните такси.

За да онагледи проблема, Путин дори донесе снимка на полски храни с поставен заблуждаващ етикет, за да изглеждат все едно идват от съседен Беларус. "Тук е написано, че страната на произход е Беларус. Но когато отлепите етикета, става ясно, че е Полша!", каза той, размахвайки снимката във въздуха. "В случая с Украйна това ще се случва десет пъти повече. Ние ще бъдем залети, разбирате ли? Залети!", заяви той.

В контекста на боевете в Източна Украйна, при които до момента са били убити над 2000 души, това може да е изглеждало като незначително оплакване, предявявано от Путин по време на този отчаян кръг от мирните преговори. Но от самото начало на конфликта това недоволство е в сърцевината на неговото мислене.

Русия като доминираща сила в Източна Европа отказва да бъде изключена от отношенията на Украйна със Запада. Путин каза през март, когато присъедини Крим, че не иска Западът да се "разполага като у дома си в нашия заден двор или в историческата ни територия".

Напрежението до голяма степен беше породено от отказа на Европа да признае понятия като "историческа територия" и геополитически "задни дворове" - поне до миналата седмица.

На срещата в Киев в петък Барозу призна, че Русия отдавна иска да има дума в търговските преговори между ЕС и Украйна. Той настоя, че Москва винаги е получавала отказ. "Русия трябва да признае правото на Украйна да води преговори за споразуменията, които иска. В това се състои въпросът", каза Барозу. Според него, позволявайки на Русия да има място на масата на тези преговори, ЕС би приел "теорията на сферите на влияние или един вид ограничен суверенитет на независима страна като Украйна".

Това са общо взето нещата, които прие ЕС с тристранната сделка в петък - или поне така изглеждаше за мнозина в Украйна.

В деня след Брюкселския компромис украинският заместник-министър на външните работи Данило Лубкивски подаде оставка, като каза, че отлагането на прилагането на търговското споразумение с Европа "изпраща погрешен сигнал към всички - към агресора, към нашите съюзници и, което е най-важно, към украинските граждани". Той добави: "Не можеш да отлагаш един избор. В противен случай това не е никакъв избор."

Всъщност в Украйна нямаше единодушие за избора за съюз с Европа. Източните и южните области биха били доволни да останат в икономическата орбита на Русия. Но украинците, които се вдигнаха на бунт, поискаха техните лидери да вървят напред към интеграция с ЕС на всички фронтове и без забавяне, а именно опитът на предишното правителство да възпрепятства тази интеграция доведе до насилственото му сваляне през февруари.

Преди това Русия се опитваше години наред да склони и притисне Украйна да изостави или поне да забави споразумението си с Европа. Бившият съветник на Кремъл Игор Юргенс, който пряко участва в тези усилия от 2008 г., призна това в петък, след като Брюкселският компромис беше оповестен. "Случилото се днес е точно това, което Русия искаше да направи преди кризата", каза Юргенс на Барозу на срещата в Киев. "Ако го бяхме направили преди кризата, вероятно нямаше да има криза", заяви Юргенс и добави: "Съжалявам".

Това извинение едва ли ще донесе особена утеха на семействата на украинците, убити в конфликта тази година. Както побързаха да подчертаят украинските лидери през уикенда, Брюкселският компромис с Русия поне ще помогне да бъдат предотвратени още кръвопролития. Но той няма да заличи събитията от последните девет месеца. Украинците просто ще бъдат оставени да размишляват върху същия въпрос, който Пинчук зададе на Барозу. Ако Европа и Украйна така или иначе щяха да направят подобни отстъпки на Русия, защо не ги направиха, преди Путин да използва сила, за да вземе това, което искаше? Това можеше да спести на украинския народ доста страдания.

(БТА)

Още международни новини четете в Dnes.bg


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

71
rate up comment 0 rate down comment 0
STRAHO
преди 9 години
Япония реши да не избързва с новите санкции срещу Русия. Япония беше готова на 19 септември да въведе санкции срещу Русия :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 4 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
'Извади я за известно време от близкоизточния пъзел докато си нареди нещата както иска; Разкъса връзката между Европа и Русия за достатъчно дълго време и пресече ищаха на европеците (без англичаните) за по-голяма независимост от големия презокеански брат."Има логика в това. Държат за момента инициативата. Истина е и че флагмана на ЕС Германия си е техен васал в истинския смисъл на думата. Още си стоят окупационните американски войски /а "агресора Русия изтегли своите ВЪПРЕКИ негодуванието на Франция САЩ и Великобритания разрешавайки на германците да се обединят/. Доколкото ми е известно /може и да бъркам/ и златото им не щат връщат. САЩ представляват огромна опасност за целия свят в този им вид. Техни на практика окупационни войски има и в Япония и изобщо в половината свят. На скоро кмета на Токио си призна, /за първи път японски политик от такъв ранг, прави подобни изявления/ че Япония е под огромен натиск от страна на САЩ, без който Япония едва ли би въвела санкции срещу Русия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
69
rate up comment 0 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
Не знам дали трябва от това да се правят драми или дали това следва да ни е целта : да се забива в посока на зомби-консуматорския стил на живот, наместо да се търси балансиран модел на съществуване, хората ще го решават тоя въпрос в съответствие с нивото си на еволюция ... ако не са на лице форсмажор обстоятелства, които да задават строги ограничения и посока на развитие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
68
rate up comment 1 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Моето заключение е, че плановата система е предоставяла и по принцип е в състояние да предоставя някакъв пакет (стоки и услуги) , който може да се разглежда като еквивалент на ББД. Дали тази общност е представлявала развита икономика по възприетата научна дефиниция, на мен лично ми е безинтересно, аз стъпвам на впечатленията си, а те са , че бяха налични върхови за времето си технологии (летеше се и в небето и в космоса), имаше сносен стандарт на съществуване, както материален, така и по ред други критерии, които като цяло формират качество на живота. В никакъв случай не е можело да се сравняваме по материално потребление ( както по достъпно качество, така и като количество) с най-богатите общества, но имаше и достатъчно след нас в класацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
67
rate up comment 0 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
Това което се явява ограничаващ фактор за нарастването на икономическия продукт в такава система са природни ресурси и производителността на достъпните технологии/ноу-хау, с което опираме до структурната точка на поврат, която би следвало да се явява и в двете системи: както пазарна , така и планова. Предписанието (както според моето разбиране, така и според развития в статията анализ) за извършване на такъв качествен преход/скок е свързан с дългосрочен стратегически държавно-планов подход, който очевидно не попада в тясното разбиране за пазарен механизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
66
rate up comment 0 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Ако обаче, за разлика от горната хипотеза, разглеждаме икономическа система на технологично разделение на труда, която е организирана не на пазарен, а на планов принцип и е с високо ниво на независимост и само-достатъчност (това което имаме като единствен исторически пример в тази посока е СИВ), то си мисля, че икономическите резултати няма да зависят от нормалните за пазарната среда ръст и спад на търсенето, тъй като тези параметри се задават именно с предварителен план и в последствие продукта бива относително равномерно разпределян в границите на цялата система. Следователно, теоретично няма да имаме постоянно изпадане и включване на отделни икономики в различните категории или групи доходи, първо защото доходите в тази система може да се приеме, че се движат в пакет за всички отделно взети икономики и второ, защото няма да се наблюдава ефекта от свиване и нарастване на търсенето, което обуславя нива на заетост и доходи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
65
rate up comment 0 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
Разглеждайки тези две ситуации се посочват подходи за реакция и изход, като в първия случай, струва ми се се говори за използване на традиционните инструменти и фактори за подобряване на конкурентоспособност (нива на заплащане, създаване на привлекателна среда за инвестиции и пр.), а във втория случай се говори за мащабна и дългосрочна инвестиционна дейност от страна на държавата в наука, образование и най-общо казано в инфраструктура в/у която да стъпят и да се развият иновациите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
64
rate up comment 0 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
Като термин капана на средните доходи ми беше познат, но не се бях задълбочавал, какво представлява по същество . Това което схванах от текста (освен дефиницията на явлението капан) е, че се описва поведението на отделно взета икономика , която е изправена пред преодоляването на такава структурна бариера или капан, в рамките на условно глобална пазарна среда, като ми се струва, че се разграничават (без да се заявява пряко) два под-варианта:- вариант при който системата (глобалната) се намира в период, когато се редуват стандартните икономически цикли на растеж и спад и-вариант , когато системата е на границата на такъв дълъг цикъл по Кондратиев, при който за преодоляване на спада следва да се направи принципно нов научно-технологичен пробив и той да зададе посоката на преструктуриране на икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
63
rate up comment 0 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
Сори, в момента не мога да отделя време да се задълбоча в статията и да отговоря, но имам теза, която ми се върти в главата и си запазвам правото да продължа с коментар по темата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
62
rate up comment 3 rate down comment 5
Danny666
преди 9 години
Дата комунетат са ФАКИРИ да КРАДАТ !Като прибавиш бой и убийства скока от изостанала държава до модерна такава е лесно обесним. Проблема на *** ( както се видя ) е КАКВО да се прави след това ? Щото да ръкопляскаш на КОНГРЕСИ и ПЛЕНУМИ и да гониш секретарките по кабинетите НЕ ДАВА РЕЗУЛТАТ !Странно как всите *** СЕГА са баш БИЗНЕСМЕНИ ! Нали др. Мави ?Много ми забавно ти печалбата в твойта фирма дали я делиш на работниците - НА ВСЕКИГО СПОРЕД ПОТРЕБНОСТИТЕ ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още