Европа няма интерес да получава газ от Турция. Това заяви за БНР председателят на парламентарната икономическа комисия и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.
По думите на Добрев доставките през Турция не биха били изгодни за Европа, защото трасето на синьото гориво е изключително широко, а това ще увеличи значително цената му.
„За България процентът за транзитни такси е 35% от крайната цена на горивото. Дължината на трасето играе основна роля в това на какви цени Европа купува газ”, коментира той.
Добрев заяви още, че е вярна и другата теза, че европейските страни не се вълнуват откъде ще идва газа, стига да е на цените, които са договорили. „Тогава каква е логиката на руския инвеститор да строи трасе, което ще направи находищата, от които добива, по-малко печеливши?”, запита той.
Във връзка с утрешната среща на Групата на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа Делян Добрев посочи, че целта е да се обсъдят двата големи енергийни проекти – „Южен поток” и идеята е за реализиране на газов хъб. „Какви ще бъдат заключенията, предстои да видим”, обясни той.
Делян Добрев припомни, че все още не е ясно дали проекта „Южен поток” е спрян или не. „Въпреки всички анонси, включително от вчера, че Русия през Турция ще доставя 47 млрд. кубика газ на ЕК, това бе съобщено от Газпром, все още няма нито едно правно действие за прекратяване на „Южен поток”, каза още той.
Повече новини от България можете да прочетете в Dnes.bg.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
преди 11 години Абе Дилянчо,Защо главите ви не могат да превъртят, че с Южен поток е свършено!За вас случващото се е сън и нереалност!Така е като се възприемате като единствени и неповторими!През 2016 год. ТУРСКИ ПОТОК ще е факт!А ние се превърнахме в център на околовръстно движение!Колко е жалко когато начело на държавата ни стоят *** като теб отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе, то и ние нямаме интерес да получаваме прескъп ток от ВЕИ-та ... ама го получаваме ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мани ги Европа те са си решили проблема. Добрев да каже България от къде ще получава газ и то на добра цена.Щото Словакия предложи да ни снабдяват с норвежка газ, но за цените нищо не казват. Ами я къде е Норвегия по-евтино ще е да я купим от тях. Въобще им се чудя на германците с Норвегия ги дели едно море. Що се набутаха с тоя Северен поток да купуват скъпа газ от руснаците? За доставки на газ от Азърбейджаин, Тюркменистан, Кипър и Израел също продължават да говорят и те като гледам не са близо :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Подобни "експерти", за които д-р Тренчев казваше, че не стават и за продавачи на семки, продължавят да се появяват. Добрев, к'во ти дреме, ти нали взе каквото ти се отреди ? Да му мисли бантустана. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години System.out.println("Sorry Russia! Game over,") ;- цитат от списание "Колхозна мисъл" препечатано от "Докер-интелектуалец". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Ако не знаеш турската дума "дередже" питай синьото око..."*********************хахаха...! Българското значение е хал .. хахаха! Иначе требва да използваме омразни руски думи като положение, състояние... хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ако не знаеш турската дума "дередже" питай синьото око... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Добрев добрев.... заради такива като теб сме на това дередже... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Та както се писа вече....с евтиния газ е свършено. От тук нататък ще има скъпа или по скъпа газ. Въпрос на избор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ми кат няма интерес, няма да получава! хахаха! Щото ТАНАП-***-ТАРАП-КАНАП ще минава през Люксембург! хаха! А Набуко щеше да аминава през Белгия! хахаха!Тези гербаджийски кратуни един ден ще греят в историята до имена като Богдан Филов и Константин Муравиев!Нищо чудно и да последват съдбата им... хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар