През февруари дефлацията в еврозоната намаля, показват публикувани в понеделник официални данни. 19-те страни очакваха старта на програмата за количествени улеснения на Европейската централна банка (ЕЦБ) и това оказа влияние върху индекса, съобщава CNBC.
Цените отбелязаха спад с 0,3% на годишна база през февруари, показват предварителните изчисления на статистическата агенция Евростат. Това е над очакванията за спад от 0,4%.
През декември дефлацията се завърна в еврозоната за пръв път от 2009 г. Цените отбелязаха спад с 0,2% на годишна база. През януари спадът бе от 0,6% на годишна база.
Данните идват в деня, в който ЕЦБ се готви да започте програмата за изкупуване на държавни облигации на стойност 1 трлн. евро в опит да подпомогне икономиката на еврозоната. В понеделник говорител на ЕЦБ коментира пред CNBC, че няма ясно установена начална дата, но се очаква програмата да започне през март.
Въпреки че спадът на цените се дължи до голяма степен на поевтиняването на световните цени на петрола, което от своя страна намалява цената на горивото, все пак се появиха страхове от т.нар. дефлационна спирала. При тази ситуация падащите цени карат потребителите да отлагат харчовете си в очакване на бъдещ допълнителен спад на цените, което според някои икономисти може да навреди на възстановяването на еврозоната.
Отделно проучване на Евростат, също публикувано в понеделник, показа, че безработицата в еврозоната е намаляла до 11,2% през януари спрямо 11,4% през декември.
Към добрите новини се прибавя и окончателният производствен индекс PMI, който достигна 51,0 пункта през февруари, без промяна спрямо януари, показват данни на Markit. Стойност над 50 пункта показва ръст в този сектор.


Български огнеборци заминаха за Испания да гасят пожари
НАП продължава проверките край Варна
Над 500 пожара са станали във Варненско през юни
Еврото поскъпва леко спрямо долара
Илиан Илиев празнува рожден ден днес
ЕС толерира търговския дефицит с Китай поради страх от ответни мерки
Ек. Бъчварова: Парниковите газове са по-голям климатичен фактор от естествените
Цв. Илиев: Конкуренцията от Китай доведе до закриване на центъра на Bosch у нас
Соларните щори - новост с голям потенциал за развитие на българския пазар
OpenAI предлага на САЩ 5% дял в компанията, твърди FT
BMW готви огромен и луксозен SUV с 800 к.с.
Последното Bugatti Mistral получи части от порцелан
Опасно ли е смесването на различни бензини в резервоара
Шофьор удави нов Aston Martin Vantage от глупост
Батерии за милиони бяха откраднати от фабрика на Tesla
Депутатите избраха д-р Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Синоптик алармира: Има условия за мъртво вълнение следващата седмица
Задържаха българин за измами за 690 000 евро в Гърция
Джартов: Пожарът в завода е овладян, отпадъкът ще бъде изнесен
Украйна стои зад атентата срещу олигарха Вадим Ермолаев в Монако?