Идеята за осемчасов работен ден не се е променила особено от времето, когато Хенри Форд пръв експериментира с нея с работниците си в заводите, припомня Fastcoexist. Сега американците работят малко по-дълго – средно по 8,7 часа на ден, въпреки че повечето време преминава в проверка на електронната поща, срещи и Facebook, отколкото в изпълнение на официалните задължения. Дали не е време да се преосмисли колко часа прекарваме в офиса?
В Швеция шестчасовият работен ден става все по-популярен.
„Мисля, че осемчасовият работен ден не е толкова ефективен, колкото се твърди“, казва Линус Фелд, главен изпълнителен директор на базирания в Стокхолм разработчик на приложения Filimundus. “Да останете концентрирани върху конкретна работа в продължение на осем часа си е огромно предизвикателство. За да се справим с това, ние смесваме различни неща и правим почивки, за да направим деня по-поносим. В същото време ни е трудно да се справим с частния си живот извън работа. Искаме да прекарваме повече време със семействата си, искаме да учим нови неща и да правим повече физически упражнения. Искам да видя дали има начин нещата да се комбинират“.
Filimundus преминава към 6-часов работен ден през миналата година и казва, че промяната не се е отразила особено на това как работят хората. Мениджърският екип просто поискал от служителите да не ползват социални медии и лични разсейвания и премахнал някои от редовните седмични срещи.
„Впечатлението ми за момента е, че е по-лесно да се концентрираш по-интензивно върху работата, която трябва да бъде свършена, имаш издържливостта да го направиш, но и останала енергия, когато излезеш от офиса“, казва Фелд.
Компанията не е единствената, която пробва идеята. Brath, друга технологична стартиращ компания, осъществява подобна стъпка още преди три години. За тях едно от най-големите предимства е това, че им помага да наемат и запазват служителите си.
Подобно нещо се случва и в обществения сектор. В скорошен експеримент медицински сестри от държавен старчески дом успяват да преминат към 6-часов работен ден със същото заплащане. В този случаи това наистина струва повече пари. Но разходите се компенсират от по-добра грижа за пациентите, тъй като медицинските сестри не са толкова изтощени.
Експериментът със старческия дом е временен и може да не се превърне в официална политика. През 90-те години някои други шведски старчески домове и дневни центрове за грижи пробват с 6-часови работни дни, но след това се връщат към 8-часови заради разходите. Но промяната в частните компании може да стане по-бързо.
Във Filimundus промяната не води до никакви недостатъци, а компанията успява да получи една и съща продуктивност всеки ден.
„Наистина, има моменти, когато нещо трябва да бъде направено веднага и човекът не е на разположение, защото си е тръгнал от офиса, но това може да се случи и при 8-часов работен ден“, казва Фелд. „Някои хора твърдят, че това е скъпа инициатива на компанията, но това се базира на конвенциалната идея, че хората са 100% ефективни през целия 8-часов работен ден“.
Всеки, който работи в компанията, внезапно се оказва с повече енергия. „Най-големият резултат, който не успях да предвидя, беше нивото на енергията, което усетих сред колегите си“, казва той. „Те са щастливи, когато си тръгват от работа и са щастливи, когато се върнат на следващия ден. Не се чувстват уморени или изтощени. Това помогна и на работните групи да работят по-добре заедно и виждаме по-малко конфликти и спорове. Хората са по-щастливи“.
Той смята, че шестчасовият работен ден е фундаментален за успеха на компанията.
„Вярвам, че днес ценим повече времето си, отколкото парите“, казва Фелд. „Абсолютно съм сигурен, че все повече хора ще избират повече свободно време пред по-висока заплата. Преминаването от 8 часа към 6 часа работа ни помогна да разпространим посланието си, че инвестираме в служителите си. Вярваме, че щастливият екип е абсолютен приоритет за една успешна компания. Ако служителите ви са щастливи, и компанията ви ще е щастлива“.


Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%
На първо четене: Глобите за необосновани цени ще стигат до 100 000 евро


преди 10 години За да нямат време да похарчат спечеленото, значи някой им взема времето!Такава игра няма! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Постепенно ще се стигне до положението да работим когато искаме..---това няма как да стане и всеки човек, който си изкарва хляба с реален труд и работи с реални клиенти го знае. За алъш вериша не говорим. В него включвам и всякви финансови измами, като банкиране и игране на борсата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години International media have gone crazy for the idea that Swedish employers are introducing a six-hour work day, but for those of us living in the Nordic nation, the hype has little to do with the reality, writes The Local's Editor Maddy Savage.....More :http://***.thelocal.se/20151001/why-sweden-is-a-long-way-from-six-hour-days отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Постепенно ще се стигне до положението да работим когато искаме, стига работата да се свършва навреме и качествено. Това е най-естественото нещо в крайна сметка, а не графици, системи за следене и надлъгване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години То е ясно защо - при тяхната висока производителност и осемчасов работен ден, не могат да се вържат двата края между произведеното и употребяваното. А и нямат време да похарчат спечеленото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Автоматизацията неминуемо води до ефекта - хората си лежат и пари валят от небето - няма нужда да работят. Все пак поне на някои от тях се надявам да им присветва - прекалената "автоматизация не е драга на Главния Автоматизатор". Иначе може да се автоматизираме на ***** си накрая :)А и има доста странични ефекти - човек, който не работи - само глупости започват да му идват в главата. Увеличаване на престъпност и т.н. Според мен престъпността няма основа социалното положение, а умственото състояние - иначе българските пенсионери щяха да са диви гангстери, а просещите на Запад роми - примерни граждани. Автоматизация с прости(необразовани) хора не води до добро, а от друга страна самата автоматизация води до затъпяване, липса на стимул за мислене, така че незнам какво ще става :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години прав си, но основните спорове тук във форума са, не дали с леко намаление работата става по ефективна, а дали намаляването не е неизбежно заради автоматизирането на процесите. Според второто е проблема... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това е просто 'Ефектът на новото'. Всеки е ентусиазиран, когато му намалят работата или увеличат заплатата. Поне първите няколко месеца. И дава повече от себе си. Но няма вечно да е така - трябва да се види къде е границата - може би някъде около 4-часов ден и 4-дневна седмица. Повече - вече ще е критично за каквато и да било дейност.В общи линии критерият е следният - измъчи един човек максимално , после леко го отпусни и дой ще изкопае асфалта. Така се хващат рибоци . Така се изсмуква енергията на хорицата. С благо. А ако не потръгне - може да се пробва и друг вариант - със зор и тояга. Има и междинен - с благо, ама тоягата да седи виртуално отгоре. Или - бачкаш тук и трайкаш, или - тоягата - нали я виждаш. Всичко това е инструментариум на ЕйчАр-ите. Леко казано безсмислена професия, защото няма начин да обхванеш всички аспекти на човешкото същество. Но - опитите продължават с частичен успех дори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Атанасио, я погледни пак тука данните за БВП/човек, и помисли малко, дали графиките дето си ги изтипосал са верни:https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29_per_capita отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години пак по същия начин, но с една смяна повече и с по добри роботи :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар