Иран и Франция постигнаха две ключови споразумения днес, след като санкциите срещу ислямската република бяха отменени и пътят за нови инвестиции и сътрудничество – отворен.
По време на посещението му в Париж президентът на Иран Хасан Рохани е сключил споразумение с Airbus Group SE за доставка на 119 самолета, оценявани на около 27 млрд. долара, и с PSA Peugeot Citroen за модернизация на завод за автомобили в Техеран, съобщава Bloomberg.
Общата стойност на сделките се оценява на около 33 млрд. долара (около 30 млрд. евро), като Рохани ги е подписал в Елисейския дворец, съобщават от пресслужбата на президента на Франция Франсоа Оланд.
Рохани пристигна в Европа, след като Международната агенция по атомна енергетика потвърди, че Техеран изпълнява ядрената си програма. Това беше “зелена светлина” за вдигането на санкциите срещу страната.
Наскоро управителят на централната банка на Иран коментира в интервю, че отмяната на санкциите може да отключи около 50 млрд. долара чужди инвестиции годишно.
Сделките от Париж са съпоставими с тези, обявени от Италия, която беше първата посетена от Хасан Рохани страна след премахването на търговските бариери.
Освен с Airbus и Peugeot, Техеран ще си сътрудничи и с Aeroports de Paris и Bouygues SA за строителството на нов терминал на основното летище в Техеран. Vinci SA пък подписа договор за ремонт и опериране на летищата в Машхад и Исфахан.
Сделката с Airbus ще позволи на Техеран постепенно да “пенсионира” старите самолети, които използваше заради невъзможността досега да си осигури други летателни машини. Средната възраст на флотилията на страната е почти 27 години, а стандартите за безопасност – силно занижени.


Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края
преди 9 години Явно за това им падат акциите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години и дакса пак надоле отговор Сигнализирай за неуместен коментар