Германският финансов министър Волфганг Шойбле получи подкрепа от Европейската комисия за своята нестандартна идея за облагане с нов данък на горивата в Европа, като средствата се инвестират за приемане на бежанци, пише днес германското списание Spiegel.
„Източник на средства може да бъде данък върху бензина в национален или европейски мащаб, особено с оглед исторически ниската цена на петрола", заяви заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.
„Съгласен съм със Шойбле, в Европа имаме нужда от нов иновативни идеи, за да се справим с бежанската криза", добави латвиецът.
Нужните мери, като например по-добра защита на европейските граници, са доста скъпи, добавя вицепрезидентът на ЕК. Литовецът, който е комисар и по валутните въпроси, предвижда и известни трудности за един подобен общоевропейски данък. „Предвид кризата сигурността е обществен дар, за който в идеалния случай Европа следва да се погрижи заедно“.
Преди две седмици главният финансист на Германия предложи европейските власти да облагат с известна сума всеки литър бензин, консумиран в ЕС, което да осигури "средствата за европейски отговор на проблема с бежанците", прииждащи със стотици хиляди на континента и по-специално в Германия.
Инициативата, предложена според министъра с идеята "да раздвижи нещата на европейската сцена", предизвика оживени критики в Германия, включително в консервативната партия ХДС на самия Шойбле, ръководена от канцлерът Ангела Меркел. Полемиката обаче бързо заглъхна и още не е надхвърлила границите на ФРГ, добавя AFP.
Повече за бежанската вълна четете тук


Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
Тайната на спокойния понеделник: Ритуал за щастлива седмица


преди 10 години Аз предлагам мигрантската пaплaч да се финансира със заплатите на шойбле, меркел, дървобкис и прочие мaлоумници и политическа измeт... Ако заплатите не стигат - да им се конфускува имуществото отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години кой пък те е карал теб да правиш квото и да е и да вярваш в друго от това в което искаш... абе вие хора мислите ли, чете ли написаното ? ... имам чувството че си пиша тук с тотално неграмотни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Пука ми, защото това е МОЯТА страна, МОЯТА история и това съм самият АЗ !! Кой си ти да решаваш вместо мен в какво да вярвам?! Всеки може да живее добре и в собствения си дом, със собствената си заплата и собственото си семейство. Аз па не ти искам разводненото фалшиво благополучие, нито измисления евроатлантизъм. Искам си МОЯТА България - ако не ти харесва,обирай си чуковете и заминавай на м.айната си...стига да имаш такава...щот като те чета по-скоро имаш двама бащи.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години абе доказан, ти изобщо четеш ли кво се пише или лаеш по инерция? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Бе ти не стопли ли , че основния проблем по оправията на България е опростаченото население ,дето вече гласува като кучето на Павлов !Малкото мислещи бягат щото не могат да имат за арбитър в живота Слави Трифонов и некоя Златка....или Азис !Пък тебе нема да те изсмуче ЕС ...спи и мрази спокойно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години аз не искам, такива като теб ще е заличат, гаранция ... псевдопатриотизма е заличил не една или две такива отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години а каква е файдата да има национални държави ??? кво ти пука кой в ква държава е, ако всеки живее добре и няма войни ... за което изключително са виновни националните държави ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ти искаш да ЗАЛИЧИШ България! Сам го каза! ОК!С тебе приказака нямам!п.п.Погнуса! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години бля, бля .... той каза всичко !!! всичко без хляба и тока ли го купуваме с дълг ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ЕС изсмуква младите и изобщо нацията, чрез дефицитното си благосистояние, а за България оставя само мизерията и разрухата! --------------------заради такива мислители като теб и доказания с 3те акаунта сме на това дередже, вижте си логиката само... ЕС виновен, ама неможе да излезем щото нямало мислещи ... къде са мислещите, ... ааа в ЕС, що са там, щото тук не става като там, ама видиш ли те били заблудени ... ЕС трябва да се реформира и да стане една държава ... малките държави като нас са обречени да бъдет нечии васали, за това по добре да сме част от голяма такава ... всички които ви промиват главата с това че сме суверенна държава, са тези които искат да им робувате !!! за последно бяхме суверенна държава при цар СамуилМислещите го знаят и за това повечето са там, а вие глyпаците седите и цъкат тук, ама що, кво и така докато ви сменят господаря.. и пак ще цъкате с език отговор Сигнализирай за неуместен коментар