Ново звено ще подкрепи усилията на гръцките власти за справяне с бежанската криза, съобщи военният министър на Гърция Панос Каменос, цитиран от "Катимерини". Начело на структурата ще застане висш военен чиновник, а централата му ще се помещава в Министерството на отбраната.
Очакванията са новото звено да заработи от 15 февруари и да бъде в координация с Министерството на миграцията, гръцката полиция и бреговата охрана, както и с неправителствени организации, работещи с мигрантите.
С включването на военните Атина ще се опита да отговори на бежанския натиск и критиките, които получава, че не успява да се справи с опазването на границите на Шенген.
Целта на структурата е да подобри работата с мигрантите по отношение на трансфера им от островите към вътрешността на страната, създаването на горещите точки, в които се регистрират влизащите мигранти, както и по отношение на доставките на храни и медикаменти.
Каменос обяви и плановете на правителството за намаляване на мигрантския натиск по островите - пристигащите от Турция бежанци ще бъдат трансферирани в приемни центрове в рамките на до 24 часа. В центровете в Атина и Солун бежанците ще могат да остават за не повече от 72 часа.


Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода днес в събота
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Империята на китайските пристанища, част 1
Империята на китайските пристанища, част 3
Fitch понижи перспективата за Унгария до „негативна“ заради предизборния бюджет
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
Генерациите в сблъсък: защо днешните различия са толкова остри
БСП включи задна скорост, остава в управлението
Земетресение разлюля Румъния тази сутрин