Еврозоната спешно трябва да създаде институция, която изцяло да координира националните и структурните политики и да се управлява от силен финансов министър с бюджет, заяви гуверньорът на френската централна банка Франсоа Вилерой дьо Гало на конференция в сряда.
Такъв министър трябва накрая и да управлява бюджета на еврозоната с подкрепата на финансова администрация. Причината е, че липсата на икономическа координация натежава на растежа и прави блока уязвим при кризи, заяви Вилерой, цитиран от Ройтерс. Френският представител е и член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Централните банкери от ЕЦБ от дълго време предлагат по-широко фискално сътрудничество, твърдейки, че паричната политика не може сама да възстанови икономическия растеж, а Европа не получава подкрепата, от която се нуждае от страна на правителствата.
„На първия етап страните членки ще могат свободно да се присъединят. На втория етап този бюджет може да стане общ инструмент за стабилизиране, централизирайки ясно определен пакет от политически инструменти, например европейски пласт за осигуряване при безработица“.
„Третият и последният етап от фискална интеграция ще се постигне само ако се договори споразумение както по финансирането, така и по желаното ниво на синхронизация на бизнес циклите“, каза още Вилерой.
Гуверньорът на френската централна банка призна обаче, че има дълбока политическа съпротива срещу споделянето на фискални ресурси и суверенитет, а такива промени ще изискват промяна на Договора за ЕС.
Вилерой допълни, че "паричната политика не може да бъде заместител на икономическата координация на политики или на липсата на реформи". Освен предложението за финансово министерство на еврозоната, той призова за реформи на национално ниво - включително във Франция, и "пълна координация на националните политики", които могат да включват фискално разширяване в страни като Германия.
Испанският му колега Луис Мария Линде също заяви, че политиките на региона трябва да бъдат "по-добре разгледани", за да насърчат растежа, съобщава Bloomberg. Представителите на ЕЦБ, които от четвъртък навлизат в самоналожения си период на мълчание преди политическата си среща на 2 юни, са обезпокоени, че ако в продължение на три години не се постига целевата инфлация, това ще подкопае доверието към тях.
По отношение на референдума за членството на Великобритания в Еропейския съюз Вилерой коментира, че подкрепя оставането на страната в блока, добавяйки, че трябва да се търси интеграция дори ако страната напусне.


Коледната трапеза ни струва два пъти по-скъпо от миналата година
Пускат с вертолет провизии за екипажа на блокирания танкер край Ахтопол
SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Гуцанов: Социалните разходи и придобивки за хората се запазват
Защо аутизмът не трябва да се третира като самостоятелно състояние?
Букурещ гласува в кметската надпревара
САЩ: Гърция е ключов стълб в стратегията на Тръмп
преди 9 години При условие че ЕЗ не спазва елементарните правила за финансова дисциплина , приети от самата нея е безсмислено да се говори . отговор Сигнализирай за неуместен коментар