fallback

Заразата от Brexit се разпространява все повече в Европа

Според проучване на Pew Research Center ЕС изживява остър спад на обществената подкрепа в някои от най-големите страни членки

20:34 | 08.06.16 г. 44

Опозицията срещу Европейския съюз (ЕС) нараства в целия блок, което предполага, че антиевропейските настроения се простират не само над традиционно скептичната Великобритания, съобщава Bloomberg.

Докато Великобритания се подготвя за референдум дали да остане в Евросъюза, към който се присъедини през 1973 г., проучване сред над 10 хил. души в Европа* показва, че гласоподавателите от Италия и Полша до Гърция и Швеция са изгубили вяра в ЕС.

Гражданите на Франция – една от шестте страни основателки, сега имат по-малко благосклонно отношение към ЕС, отколкото дори британците, което сочи, че дълговата криза в еврозоната и бежанският наплив взимат своите жертви.

„Британците не са единствените, които се съмняват в Европейския съюз“, казва Брус Стоукс, водещ автор на публикувания във вторник доклад на базирания във Вашингтон Pew Reseach Center.

ЕС отново изживява остър спад на обществената подкрепа в някои от най-големите страни членки“, казва той.

След като дълговата криза на Гърция предизвика шокови вълни в еврозоната, увеличавайки безработицата и принуждавайки правителствата да наложат икономии в продължение на години, миналата година 1 млн. мигранти пристигнаха в Европа от Близкия изток и Африка, поставяйки под изпитание системите за сигурност и принципите за свободно движение в блока.

Макар че референдумът на 23 юни излага на показ дълбочината на антиевропейските усещания във Великобритания, ясно е, че корените на недоволството са много по-дълбоки.

Във Франция, потънала в икономическа мудност и възход на антиимиграционния Национален фронт, делът на хората, които гледат благосклонно на ЕС, е потънал до 38% тази година спрямо 69% през 2004 г. В Испания, където банковият сектор бе на ръба на колапса и се наложи ЕС да го спасява през 2012 г., има подобен спад: до 47% от 80%.

Проучването разкрива, че враждебността на ЕС разцепва континента от север на юг и от изток на запад, поставяйки лидерите пред голямото предизвикателство да възстановят общественото доверие, докато антиевропейските популистки партии печелят все повече подкрепа.

В Гърция, страната, където пристигат най-много бежанци, 94% от хората отхвърлят начина, по който блокът управлява миграционната криза. Тази цифра е малко по-висока от 88-те процента, които поддържат същата позиция в Швеция – страна, чиято щедра социална политика я превърна в крайна дейстинация за хиляди търсещи убежище. В Унгария и Полша, където правителствата гръмко изразяват антиимиграционните си позиции, неодобрението към управлението на бежанската криза е съответно 72% и 71%.

„Голяма част от недоволството към ЕС сред европейците може да се отдаде на управлението на бежанската криза от Брюксел“, казва Стоукс. „Във всяка страна от проучването преобладаващото мнозинство не одобрява начина, по който Брюксел се справя с проблема“.

Ако Великобритания гласува за напускане на ЕС, нещата може да се влошат още повече. Според повечето анкетирани във всяка страна в проучването т.нар. Brexit ще нанесе щети.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:17 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още