IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Норвегия към британците: Не напускайте ЕС, ще съжалявате

Премиерът на Норвегия поднесе лоши новини за британските евроскептици, които се надяват да копират отношенията на Осло с ЕС при Brexit

15:41 | 15.06.16 г. 55
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Министър-председателят на Норвегия поднесе лоши новини за британските евроскептици, които се надяват да копират отношенията на Осло с Европейския съюз (ЕС), ако Великобритания гласува за излизане от съюза на референдума през следващата седмица.

„Няма да им хареса“, казва Ерна Солберг за POLITICO.

Лидерът на консерваторите също има горчив опит с гласуване по членството на ЕС. Нейната дясноцентристка партия искаше страната да се присъедини към съюза на референдум през 1994 г., при който норвежците обаче отхвърлиха блока с 52% след подобен резултат през 1972 г.

Норвегия има достъп до по-голяма част от вътрешния пазар на блока чрез членството си в Европейската икономическа зона. Това означава, че между Норвегия и ЕС свободно се обменят стоки, услуги и работна ръка. В замяна Норвегия е приела голяма част от европейските закони, без обаче да има думата при оформянето им. Норвегия освен това трябва да плаща същата сума пари на глава на населението към европейския бюджет като Великобритания, твърди мозъчният тръст OpenEurope, който обяви неутрална позиция в дебата.

Макар че ЕС е повлиял на всичко - от предупрежденията за здравето по пакетите с цигари в Норвегия до факта, че поляците станаха най-голямото мнозинство в страната, няма особен интерес към трети референдум за членство в ЕС.

„Причината е, че ЕС си има много проблеми и не е много привлекателен“, каза министър-председателят в интервю. Макар че партията ѝ все още подкрепя членство в съюза, социологическите проучвания показват, че само 18% от населението одобрява тази идея.

Макар че някои британски евроскептици виждат по-свободната връзка на Норвегия с ЕС като потенциален модел за Острова след Brexit, Осло има дълъг списък с негативи: загуба на влияние в Брюксел, изолация при срещите по политиката на отбрана и приемането на правилата на ЕС в замяна на запазване на достъп до вътрешния пазар.

„Този тип отношения ще бъдат трудни за Великобритания, тъй като тогава Брюксел ще взима решения без британците да могат да участват в процеса“, казва Солберг.

Норвегия си има и други причини да иска Великобритания да остане в ЕС. Осло от дълго време разчита на стремежа на Лондон към свободен пазар, за да поддържа ограничени интервенционистките инстинкти на съюза.

„За нас е важно, че има страни членки около масата, които са пазарно ориентирани, фокусирани върху по-малко регулации, и Великобритания определено е една от тях“, казва Видар Хелгесен, бивш министър по европейските дела на Норвегия и сегашен министър по климата.

Членството на Норвегия в Европейската икономическа зона не покрива земеделието, рибарството, търговията, митниците, правосъдието и вътрешните дела, но е част от от зоната за свободно придвижване Шенген. Участието ѝ на свободния пазар означава, че Норвегия прилага около три четвърти от всички закони на ЕС без реално да има глас при определянето им.

Страната с население от 5,2 млн. души среща още повече проблеми откакто Европейският парламент получи повече правомощия през 2009 г.

„Преди водихме разговори с Комисията и можехме да се обръщаме и към страните“, казва Солберг. „Сега е много по-трудно да накараме Европейският парламент да разбере, че Норвегия, която е решила да не е страна членка, трябва да има специално отношение“.

Цената на липсата на място около масата за преговори става още по-очевидна със засилването на регионалната нестабилност. Макар че е член на НАТО като Великобритания, министрите на външните работи и отбраната се срещат далеч по-често в европейски контекст отколкото като част от военния алианс. Това означава, че Норвегия „изпитва по конкретен начин какво означава да не си около масата, когато ЕС взима решения по политики спрямо най-големия ни съсед – Русия“, казва Хелгерсен.

Норвегия дели 196 км граница с Русия, а в близост до границата има руска база за подводници. Министър-председателят казва, че Осло не усеща да е под директна заплаха, но се страхува от „непредсказуемите“ политики на Москва.

Политическата нестабилност на изток с Русия и на запад с Великобритания идва в момент, в който Норвегия се бори с предизвикателства спрямо петролната си и газова индустрия. В дългосрочен план министър-председателят казва, че изкопаемите горива не могат да поддържат устойчива икономиката на Норвегия. Въпреки че търси нови залежи в Баренцово море, богатството ѝ от суровините намалява, а страната вече достига „пика на петролната икономика“, казва тя.

„Все още имам голям петролен и газов сектор в Норвегия, но той няма да влияе по същия начин на растежа в бъдеще“, казва Солберг. „Трябва да потърсим възможности за растеж и в други сфери“.

Повече по темата за Brexit четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

36
rate up comment 22 rate down comment 5
lozkhris
преди 7 години
Май гърците изобщо не правят каквото си искат, при това от доста време...Германия не се бърка в Гърция?! уау...Само дето кредитите на Гръция ги раздадоха германски банки и отчасти френски преди 2008, като на никой не му идваше на ум, че може да настане криза. Гърците си харчеха, това е верно, ама да не са само те?! Изведнъж като опря ножа до кокъла и айде са, връщайте, ама с хайдушки лихви...Спасителните милиарди да не мислиш, че се дадоха щото гърците са им много симпатични? Дадоха се защото иначе германските банки бяха за мустака, а баш тогава на хамериканото му трябваше "стабилна" обстановка, че да си обезценява зеленото...Та как Германия и МВФ не се бъркат в Гърция не е ясно май само на инопланетяни..ЗА ЕС можеще да гласуваме целокупно 2004-та . Сега ЗА няма да се получи, освен ако не се фалшифицират изборите, което най-вероятно би се случило при всички положения. И ако не виждаш безумните прилики на ЕС със СИВ и СССР, то вероятно си сляп или журналист от Блумберг....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 15 rate down comment 5
michaelis12
преди 7 години
у EU треаше да сме през 1960 - 1990 кат бехме под СССРски ботуш са вече е късно мнооо късно щото ЕС са чао политически, икономически, военно и квото и както и да го погледнеш ..... EUто върви натам от дет ние идваме бе кьорав ли си ??!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 9 rate down comment 6
michaelis12
преди 7 години
нас ако ни питаха 2004, щеше да сме ЗА, така че споко ... и сега да ни питат пак ще сме ЗА.----------------------------------------------------------------------------------------за 2004та може, но сега особено бая се съмнявам да сме ЗА .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 4 rate down comment 8
khao
преди 7 години
ееее машала бре воеводо :):) хем знаеш отговора, хем питаш *** въпрос.Ние обаче нямам ни петрол, нито може да сме офшорни, така че еуто е без алтернатива, а вече е друга тема кво требва да се преработи вътре в Еу и кво не. Така че ти и другите матьошовци дето искате Еу да се разпадне и ние да излезем е просто несериозно да не казвам и опасна за всички нас идея.нас ако ни питаха 2004, щеше да сме ЗА, така че споко ... и сега да ни питат пак ще сме ЗА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 9 rate down comment 3
michaelis12
преди 7 години
край с банките им и с офшорките просто финито .... за тва и Schweiz не са у EU Норвегията и Швайцерите са имали референдуми и хората са преценили. А при нас ни тебе са те питали ни мене просто са ни казали това и това приемате и точка без повече философтствания как прайш ти и обяснения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 1 rate down comment 8
khao
преди 7 години
ок тръгвам утре, ще докладвам като се върна :) сега ти ми кажи що монако и лихтенщайн не са у ес
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 10 rate down comment 2
michaelis12
преди 7 години
добре ти щом си толко напред с умствения багаж ходи и ги убеди в Норвегия, Швейцария Лихтенщайн и Монакото да са в EU аааайде и им разкажи как Германия не се разпореждала в Гърция и как Луната ако паднела кво щело да стане и как немало да плащат кат фалира некой ..... и тамошните ше те гледат като полезно изкопаемо само тва щи кааа .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 1 rate down comment 12
khao
преди 7 години
фалира държава в EU дан мислиш, че Швейцария и Норвегия ше плащат ?!?----ъ ?? ако това, ако онова ... ами ако падне луната кво ? само го ядеш това ако и друго не правиш. написал си една камара неверни неща. Германия не се разпорежда на гърция, гърците си правят квото искат ако не си забелязъл
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 11
khao
преди 7 години
преди да ги задаваш тези не много умни въпроси не е лошо да прочетеш статията ... там има част от отговорите на твоите макар и реторични въпроси.Що Монако и Лихтенщайн не са в ЕС ?!?това е един от най-малоyмните въпроси които си задавал. що не са в Ес според теб ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 14 rate down comment 5
michaelis12
преди 7 години
Швейцария и Норвегия прааат точно това за което е замислен EU свободно движение на хора (престой 3 месеца баста) и стоки. Не заселване на всяква *** и EU не може според неговите закони да им кае кво да праат. Що има ПРОБЛЕМ като Полша гласува законите да са им над тея в ЕС ммм?!? Що Монако и Лихтенщайн не са в ЕС ?!?! Що Германия треа се разпорежда как кое и кво треа да стане в Гърция през EU ?!? Що Швеция Белгия и Холадия които бяха на финалната права станаха Мюсюлмански държави, а Норвегия и Швейцария не ?!? Швейцария да не е луда да е в EU ами банките и ами франка ами ако фалира държава в EU дан мислиш, че Швейцария и Норвегия ше плащат ?!? Шеплатат уйя ме папи....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още