Испанското правителство призова за съвместен суверенитет върху Гибралтар, след като Великобритания гласува за излизане от Европейския съюз, съобщава ВВС.
Преобладаващата част от британската задморска територия с население от 30 хил. души гласува за оставане в евросъюза – 95,5%.
„Испанското знаме, поставено на скалата, е много по-близо [като възможност] от преди“, заяви действащият външен министър на Испания Хосе Мануел Гарсия-Маргало в петък.
Гибралтар е британска територия от 1713 г., но Испания продължава да иска свой суверенитет върху анклава.
Разположен на входа на Средиземно море, Гибралтар разчита изключително много на общата си европейска граница с Испания за търговия.
В радио интервю Гарсия-Маргало заяви: „Това е пълна промяна в перспективите, която отваря нови възможности около Гибралтар, невиждани от доста дълго време. Надявам се, че формулата на съвместен суверенитет, за да бъде ясно - искаме испанското знаме на скалата, е много по-близо от преди“.
Главният министър на Гибралтар Фабиан Пикардо защитаваше вота в подкрепа на оставане в ЕС.
Джули Гърлинг, депутат на консерваторите за Югозападна Англия и Гибралтар, казва: „Изключително съжалявам, че британският народ избра този скок в мрака. Вярвам, че бъдещите поколения ще поставят под въпрос нашата мъдрост“.
Гласовете за оставане са 19 322 с избирателна активност от 84%.
Испания продължава да иска суверенитет над Гибралтар, но повечето жилите са британски граждани с британски паспорти.
Анклавът има собствено управление във всички области освен по отношение на отбраната и външната политика. Той е и дом на британски военен гарнизон и военноморска база.
Жителите на Гибралтар избират собствените си представители в парламента на територията, а британският монарх определя гуверньора.


Времето във Варна на 14 август 2026
Латвия свали дрон във въздушното си пространство, Финландия ограничи движението в части от Балтийско море
Честваме предпразненството на Успение Богородично
ЦСКА се докопа до плейоф в Лига Европа след драматичен мач с Макаби
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
За петролния пазар, Ормузкият проток не е затворен
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Пожари достигнаха плажовете на Хърватия
Тръмп налага до 100% мита върху вноса на дронове
Кричим се прощава днес с убития на Младежкия хълм Георги Кузев
Опасен разузнавателен дрон намериха на плажа край Приморско
След 8 години: Германец успя да си върне конфискуван от полицията Golf
преди 10 години айде бе мише, и там ли са дошли малките зелените човечета :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ми прибирайте си го в Испания и без тва си е ваше и готооо кво толкова ?!? .... :)) Напрайте им един референдум, само да Фнимавате, че после да ви кажат, че сте го "АНЕКСИРАЛИ" кат некой други "терористични държави" на север .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар