Френската компания Amundi ще купи бизнеса за управление на активи Pioneer от италианската банка UniCredit за 3,55 млрд. евро, финансирайки сделката с емитиране на дълг и акции, съобщава Ройтерс.
Сделката е една от няколкото продажби, които новопосоченият главен изпълнителен директор на UniCredit Жан-Пиер Мустие се опитва да осъществи, за да увеличи капиталовите нива на италианския кредитор, да намали размера му и да го направи по-лесен за управление.
За компанията за управление на активи Amundi, чийто мажоритарен собственик е френската банка Credit Agricole, придобиването на Pioneer ще заздрави лидерската му позиция на пазара в Европа, ще доведе до свиване на разходите и ще засили печалбата му.
„Pioneer Investments ще подсили продуктовата експертиза на Amundi, ще разшири каналите и мрежите за разпространение и ще генерира значителни синергии“, казва председателят на Amundi Ксавие Муска в изявление.
„Това потвърждава позицията на Amundi като очевиден европейски лидер в управлението на активи от гледна точка на размера и рентабилността“, добавя той.
След сделката Amundi ще управлява активи за 1,276 млрд. евро, което ще я направи осмата по големина компания за управление на активи в света, казва Amundi.
Според UniCredit продажбата на Pioneer ще засили съотношението на базовия капитал от първи ред с около 78 базисни пункта. Италианският кредитор ще получи и извънредно плащане на дивидент в размер на 315 млн. евро преди приключването на сделката, което се очаква да се случи през втората половина на 2017 г.
UniCredit каза още, че ще отчете нетна капиталова печалба от 2,2 млрд. евро от продажбата на Pioneer.
Amundi обяви, че ще финансира придобиването на Pioneer с увеличение на капитала от 1,4 млрд. евро и с първостепенен и подчинен дълг за 600 хил. евро, като емитирането на правата ще бъде през първата половина на 2017 г.
Credit Agricole ще гарантира емитирането, като банката добави, че се очаква сделката с Pioneer да увеличи печалбата ѝ на акция с над 5%.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа