Бившият италиански премиер Матео Ренци подаде днес оставка като председател на Демократическата партия (ДП), която управлява Италия. Той обаче си остави вратата отворена за възможно връщане начело на партията, предават DPA и БТА.
Ренци официално подаде оставката си на партийна конференция днес. Той обаче каза, че нищо не го спира да се кандидатира отново за поста по-късно през годината.
Ренци се оттегли като премиер на Италия през декември след отхвърлянето на произведен с негова подкрепа референдум за конституционни промени. Партията му обаче остана начело на правителството и се спекулира усилено, че той планира да се завърне на националната сцена в даден момент.
Отдавна се знаеше, че Ренци ще се оттегли от лидерския пост в Демократическата партия. Предполага се, че той може да спечели нов мандат на бъдещ партиен конгрес, което от своя страна би му разчистило пътя да се кандидатира и на редовните парламентарни избори през 2018 г.
Днес бившият италиански премиер призова левоцентристката ДП да остане вярна на себе си. Партията е раздирана от вътрешни борби след загубата на референдума, като лявото й крило заплашва да се отцепи и превърне в нова политическа формация.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа