Извънредният граничен контрол вътре в европейската зона за пътуване без паспорти не трябва да бъде продължаван, защото бежанският поток стихва, заяви днес най-високопоставеният представител на Европейския съюз по миграцията, цитиран от Асошиейтед прес.
Системните проверки на личните документи са забранени в т.нар. Шенгенско пространство, съставено от 26 държави, но бяха направени изключения за Австрия, Дания, Германия, Швеция и Норвегия, която не е членка на ЕС, с които те наложиха контрол по своите граници.
Страните казват, че контролът - въведен през 2016 г., след като предната година около един милион мигранти влязоха в Европа, е необходим от съображения за сигурност.
Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос обаче заяви, че макар и проверките да са оправдани, причините за тяхното въвеждане "вече ги няма".
"Мисля, че това е моментът да се върнем към нормалното функциониране на Шенген", каза той пред журналисти.
Според Аврамопулос външните граници сега са по-стабилни, сделката по миграцията с Турция работи добре, а потокът на мигранти от Турция към гръцките острови миналия месец е бил с 81 процента по-малък от този през август 2016 г.
"През последните две години работихме в кризисен режим, сега е моментът да излезем от кризата", каза Аврамопулос.
/БТА/


Варна отново е сцена на световното късометражно кино
261 души са загубили живота си във войната по пътищата до 26 юли т.г.
Служители от ТД Митница Варна разкриха измама с дървени плоскости от Китай
Арестуваха възрастен мъж, откраднал кутия за дарения от параклис във Варна
Спипаха пиян и надрусан шофьор с 3 вида дрога зад волана край Варна
ББА: Обществените поръчки за онколекарства могат да забавят терапиите
Франция и Испания продължават битката с горските пожари
Сривът при SK Hynix от над половин трилион долара показва проблем при чиповете
Бюджет 2026 е приет, но новите разходи поставят бизнеса под натиск
Българските плодове и зеленчуци са на изчезване, производители напускат сектора
Новата Corolla ще следва концепцията и ще получи версия GR
Най-големите грешки на собствениците на автомобил с турбо
30 от най-редките коли, внесени в България през 2026
Mercedes-AMG се сбогува с най-якия хот-хеч в историята си
Иновативна технология на предното стъкло повишава комфорта в салона
Психар в “Дружба”: Плъхове, хлебарки, мизерия и тормоз над съседите
Земетресение 7,1 в японския регион Кюшу, има предупреждение за цунами
Левски обърна Локомотив (София) в първото домакинство на Любослав Пенев
Нова глоба от 350 евро за шофьорите в Гърция
Политолози с прогноза: Президентските избори ще се решат на балотаж