Външните министри на Германия и на Турция казаха, че искат задълбочаване на сътрудничеството в областта на икономиката и сигурността след освобождаването от предварителния арест на германския журналист Дениз Юджел, предаде ДПА.
"Преодоляхме един проблем между нас и трябва да се съсредоточим върху по-положителни неща", каза турският дипломат номер едно Мевлют Чавушоглу на среща в кулоарите на конференцията по сигурността в Мюнхен.
"Ние сме двама външни министри, които работят заедно за укрепването на нашите двустранни отношения", каза Чавушоглу и нарече германския си колега Зигмар Габриел "скъп приятел".
Габриел пък каза, че двете страни може да изразяват различни мнения, но го правят по начин, който показва взаимно уважение. Той допълни, че Берлин и Анкара трябва да намерят път към своето съвместно бъдеще.
Един от поводите за търкане между двете страни бе арестуването на германския журналист Дениз Юджел, който има и турско гражданство. Двамата министри на няколко пъти разговоряха за неговия случай. Днес турският външен министър каза, че турското правосъдие е действало независимо, когато е наредило Юджел да излезе от ареста.
Същевременно във видео, качено в акаунта в Туитър на кампанията "Освободете Дениз", журналистът, който вчера вечерта пристигна в Берлин, каза, че не знае защо е бил арестуван в Турция преди година. "Или да съм по-точен, не знам все още защо бяха взет за заложник. Нито пък знам защо бяха пуснат", казва Юджел.
Зигмар Габриел твърди, че не е имало сделка между двете страни за освобождаването на журналиста.
/БТА/


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Брад Пит искал да се самоубие
Новолунието в Лъв променя живота на част от зодиите
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври