IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германски депутати: „Северен поток“ 2 разделя Европа

Да преценим какво ще ни коства проектът, призоваха депутати от парламентарно представени партии в позиция във FAZ

23:38 | 20.02.18 г. 13
<p>
	Проектът &quot;Северен поток&quot; 2.<em> Графика: &quot;Газпром&quot;</em></p>

Проектът "Северен поток" 2. Графика: "Газпром"

Солидарността тласка напред Европейския съюз, пише в съвместна позиция на германски депутати от Христиандемоктическия съюз, Христиансоциалния съюз, партията на Зелените и Свободните демократи, публикувана във Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Подпис под нея е сложил и европейският депутат Манфред Вебер.

Парламентаристите посочват, че когато Германия изисква от Полша, Унгария и Чехия да дадат своя дял по отношение на бежанците, в страните може да има известно огорчение. Солидарността обаче е заложена и в енергийната политика и това се вижда особено силно по отношение на проекта за разширението на „Северен поток“.

Политиците отбелязват, че плановете за изграждане на двете тръби по дъното на Балтийско море разделя политически ЕС и поставя под въпрос солидарността с Полша, Балтийските страни, Словакия и Украйна. Проектът може да изостри отношенията на Германия с Дания и Швеция, които все още обмислят позицията си за него.

„Европейската енергийна политика и солидарността с нашите съседи говори против „Северен поток“ 2, казват депутатите и посочват, че проектът навлиза в решителна фаза и германските политици трябва да решат какво им струва той и какво ще коства в отношенията със съседните страни.

Отношенията с Русия не трябва да означават, че двете страни се договарят за нещо зад гърба на европейските партньори. „Така ЕС ще бъде разделен, а доверието – загубено“, посочват още в позицията си депутатите, цитирани от n-tv.

„Северен поток“ 2 среща силната съпротива на страните от Централна и Източна Европа с мотива, че той само ще повиши зависимостта на ЕС от руския природен газ. В Германия обаче смятат, че проектът ще е от полза за икономиката, затова и преди седмици издадоха разрешително за строеж в изключителната икономическа зона на страната в Балтийско море.

Основни европейски институции, сред които и Европейският парламент и Европейската комисия, също са против реализацията на проекта. Брюксел предложи да води преговори с Русия от името на общността за „Северен поток“ 2, но така и не получи мандат от държавите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 7
khao
преди 6 години
ае сега неудобни въпроси :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 9
пасъм
преди 6 години
Защо не предложи да се смени врастта в Москва :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 8
Hahoto
преди 6 години
А най-добре ще е просто да се урегулират взаимоотношенията с Русия. Да се приключи войната с Украйна, като Минските споразумения влязат в сила. Да се посредничи Украйна и Русия да се разберат за статута на Крим и Севастопол. И ако някой има интерес да продава газ с танкери на доста по-висока цена, ползвайки мантрата "по-малко зависимост от Русия", просто да му се игнорират номерата. За да се случи това, трябва да се смени властта в Киев, но настоящата я крепят яко отвън, точно с цел да разделя Русия от Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още