Европейският съд в Люксембург отхвърли жалбата на Австрия срещу строителството на ядрената централа "Хинкли Пойнт С" във Великобритания, съобщава Ройтерс. Според отсъждането подкрепата, която предлага британското правителство за проекта - гарантирани цени, не нарушава правилата на ЕС за държавна помощ.
Централата получи одобрение от Европейската комисия през 2014 година. Брюксел отчете, че липсват достатъчни пазарни финансови инструменти, които да покрият рисковите инвестиции в проекта. По тази причина и държавната помощ за централата получи зелена светлина.
Австрия, която е дългогодишен противник на развитието на ядрената енергетика, обаче подаде жалба в съда срещу това решение. Мотивът на предходното правителство на страната е, че подкрепата за централата противоречи на политиката на ЕК за развитие на зелената енергия.
АЕЦ "Хинкли Пойнт С" трябва да бъде изградена до 2025 година от френската EDF и китайската China General Nuclear Power Corp. за сумата от 19,6 млрд. паунда. Британското правителство се съгласи да плаща гарантирани цени на централата, които са по-високи от пазарните.
Съдът обяви, че Великобритания има право да избира между различни енергийни източници. Очаква се АЕЦ "Хинкли Пойнт С" да осигури 7% от необходимата енергия на Великобритания. С нейна помощ страната ще може да затвори въглищните централи.


От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
В Деня на отворените врати десетки ученици се запознаха със спортната слава на Варна
Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Чистата енергия е „структурно защитена“ от шокове като тези в Ормузкия проток
Американските AI гиганти поглеждат към чуждите дългови пазари
Pilot тласка екпанзията на електромобили в САЩ, част 2
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Димитър Иванов - Капитана: Преминах химиотерапия след операция
Хванаха нападателя на Ивайло Мирчев, ще го съдят за хулиганство
Путин създаде "Нови хора", за да контролира негативния вот, сега партията е втора политическа сила
Космически цени на храните
преди 7 години баси и това ли ти беше трудно да го осмислиш ... цъ-цъ ! :):) нищо партията ще те пази, от глад няма да умреш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Преводът ти е доста повърхностен, ама продължавай да се напъваш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години да го преведа, че очевидно се затрудняваш с разбирането на текста ... искат да кажат, че няма как да е на печалба на пазарен принцип и за това трябва държавни събсидии ... нещо като нашето Белене, ама без кражби от другарите :):) ... и бъди сериозен, кога енглизите са стояли на студено ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тоя свободен пазар от 200 години го развиваме, а той се оказа слаботелесничък нещо. Хахахаха, голям смях, липсвали достатъчни пазарни финансови инструменти. Ами като липсват да *** от студ зимата и жега лятото англичаните. Защо ще им развалят хатъра на австрийците със строежа на някаква скъпа китайско-френска незелена атомна централа."Брюксел отчете, че липсват достатъчни пазарни финансови инструменти, които да покрият рисковите инвестиции в проекта. По тази причина и държавната помощ за централата получи зелена светлина." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Да обжалват пред католикос Карекин II Нерсисян, върховен арменски патриарх. отговор Сигнализирай за неуместен коментар