Британският авиопревозвач British Airways обяви в четвъртък, че спира преките полети до иранската столица Техеран в края на септември, тъй като те не са рентабилни, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Маршрутът Лондон-Техеран бе възобновен през 2016 г. след споразумението, постигнато през 2015 г. от Иран и западните сили, което доведе до вдигане на голяма част от санкциите срещу Ислямската република. Преди това полетите бяха спрени през октомври 2012 г. заради влошаването на отношенията между Великобритания и Иран.
Преди три месеца обаче американският президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от сделката и започна да възстановява санкциите срещу Иран.
British Airways , която е собственост на регистрираната в Испания авиогрупа IAG, съобщи, че последният ѝ полет до Техеран ще бъде на 22 септември с връщане на 23 септември.
Великобритания е сред страните, сключили споразумението от 2015 година, припомня AP. Наред с държавите от ЕС Лондон заявява, че иска да предпази компаниите, които продължават да работят с Иран, но мнозина фирми се оттеглиха от страната след решението на САЩ.
Междувременно и френската авиокомпания Air France спира полетите си до Техеран от 18 септември поради слабата им търговска рентабилност, свързана с американските санкции срещу Техеран, съобщи ръководството на авиопревозвача, цитирано от AFP.
Превозвачът беше прехвърлил към нискотарифното си подразделение Joon връзките с Техеран, но от 4 август полетите са намалели от три пъти седмично до един на седмица, посочи службата по комуникации на групата.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?
Предстоят най-скъпите летни екскурзии
Спирова и Денисиньо ще се борят за 50 000 евро в Hell’s Kitchen