Ръководителят на германското контраразузнаване Ханс-Георг Маасен, който бе принуден във вторник да подаде оставка, създаде най-вече хаос в правителството и тревога по повод отношенията си с крайната десница, посочва АФП в свой материал, цитиран от БТА.
„Длъжността председател на Федералната служба за защита на конституцията (Bundesnachrichtendienst – бел. ред.) ще бъде заета от нов човек. Маасен ще заеме поста държавен секретар в министерството на вътрешните работи", посочи правителството в лаконично изявление.
Любител на Далечния Изток и женен за японка, 55-годишният юрист загуби поста си, след като постави под съмнение в най-четения германски вестник Bild автентичността на разпространен от големи медии видеозапис и то без да представи доказателства.
На самия видеозапис се вижда как хулигани се нахвърлят върху чужденци по време на демонстрация на крайната десница в Кемниц, шокирайки цяла Германия.
Казаното от Маасен преля чашата, най-вече за социалдемократите, които поискаха отстраняването на и без това критикувания заради предполагаемите си връзки с крайната десница ръководител на контраразузнаването.
Окончателното решение за сваляне на Маасен от поста му бе взето във вторник след извънредна среща на партньорите от крехката управляваща коалиция и Ангела Меркел.
Недоволството
Това е безславен развой на събитията за прекаралия почти цялата си кариера във вътрешното министерство Маасен, който е описван като защитник на реда и правото служител.
Маасен, който оглави контраразузнаването през 2012 г., се изправи пред задачата да върне авторитета на службата, дискредитирана заради немарливостта си по случая с престъпна група неонацисти, отговорна за редица убийства.
Тогава той каза, че се чувства „като директор на градското строителство на Кьолн след Втората световна война", от който са останали само руини.
Ръководителят на контраразузнаването започна процес по модернизация на Федералната служба за защита на конституцията, чието седалище се намира именно в Кьолн, а борбата срещу кибертероризма се превърна в приоритет.
Маасен също така обича да взима участие в политическия живот чрез изказване на мнения и отправяне на предупреждения. Стоенето в сянка не е за него, той харесва светлината на медийните прожектори.
През 2015 г. Маасен, който още в своя докторска дисертация през 1997 г. предупреждава за опасността от неконтролираната имиграция, започва да критикува Ангела Меркел, която отвори границите на Германия за стотици хиляди мигранти.
Опасни връзки
Ханс-Георг Маасен говори и за риска от атентати, като съобщи за 1900 души, подозирани във връзки с джихадисткото движение.
През декември 2016 г. скрилият се от погледа на властите тунизийски кандидат за убежище с отхвърлена молба Анис Амри уби 12 души при атака с камион в Берлин. Федералната служба за защита на конституцията отново бе обвинена в небрежност. Според няколко медии Маасен е излъгал, като е уверявал, че службата не е разполагала с двойни агенти в близките до Анис Амри среди, докато всъщност един такъв е посещавал същата джамия като тунизиеца.
Причина за притеснения станаха и срещите на Маасен с представители на крайнодясната „Алтернатива за Германия“, за които разказа в своя публикувана в края на юли книга бивш симпатизант на партията.
Обществената телевизия ARD обвини Маасен, че е предоставил класифицирана информация за заподозрени ислямисти и за бюджета на разузнавателните служби на депутата от „Алтернатива за Германия“ Щефан Бранднер.
Маасен официално опроверга тези твърдения и наскоро заяви, че откакто е начело на контраразузнаването, е разговарял само пет пъти с членове на „Алтернатива за Германия“ в сравнение с 237 пъти с представители на други партии.
(БТА)


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
преди 7 години Човека не отговаря на новите ценности и трябва да бъде отстранен! Не може да се говори истината в Германия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Алтернатива Файненшъл ООД са едни от най-добрите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар