Бундестагът одобри националния бюджет за 2019 г., който предвижда 13 милиарда евро по-големи разходи в сравнение с 2018 година. В същото време правителството планира за шеста поредна година да не взема нови заеми, съобщи Дойче Веле.
Днес долната камара на германския парламент даде зелена светлина за разходи на стойност 356,4 милиарда евро, което е увеличение с 13 милиарда евро спрямо разходите, предвидени за 2018 година, допълва БТА.
След три дни на обсъждане депутатите приеха бюджета с 366 гласа "за" и 284 "против", без въздържали се.
Поради нарастващите данъчни приходи, коалиционното правителство на канцлер Ангела Меркел, в което влиза Християндемократически съюз (ХДС), Християнсоциалният съюз (ХСС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), планира да не прави никакви нови заеми за шеста поредна година. Тази стратегия е известна в Германия като "schwarze Null" ("черна нула").
"Черната нула" е критикувана като ненужна икономия, която засяга цената на инвестициите в образованието, жилищното настаняване и обществената инфраструктура.
Бюджетът предвижда повече пари за социални помощи, за семейства, отбраната и помощи за развитие. Семействата ще получават с 10 евро повече детски надбавки над сегашните 194-200 евро на месец според броя на децата, които родителите отглеждат.
Най-голямата част от парите - 145,3 милиарда евро - се разпределя за трудовия и социалния сектор, отчасти под формата на пенсионни плащания.
Brexit представлява ясен риск за икономическия растеж в Европейския съюз през идните години, предупреди германският министър на финансите Олаф Шолц, цитиран от ДПА, през първия ден от дебатите за бюджета на най-голямата европейска икономика.
Пред депутатите от Бундестага Шолц отбеляза, че след излизането на Великобритания от ЕС, 19-те страни от еврозоната ще осигуряват над 85% от БВП на 27-членния съюз. По тази причина той изтъкна усилената си работа съвместно с френския си колега Брюно Льо Мер за превръщане на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) в истински Европейски валутен фонд (ЕВФ), който да подкрепя страни от еврозоната, изправени пред финансови затруднения.
Шолц отбеляза освен това намерението си да увеличи събирането на данъци от международни компании, имайки предвид някои големи дигитални компании, които избягват данъци.
преди 6 години Да живее ЦоциализЪма ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар