Русия ще започне да разработва ракети, които в момента са забранени от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие, ако САЩ изпълнят обещанието си и напуснат споразумението и започнат производството на подобни оръжия. Това заяви руският президент Владимир Путин в телевизионно обръщение.
САЩ вече дадоха на Русия 60-дневен ултиматум във вторник, за да прекратят, това, което те определят като нарушаване на договора за контрол на ядрените оръжия от 1987 г. Ако обаче не бъдат направени исканите промени, ще бъде поставено началото на шестмесечен процес по излизане.
Путин също така заяви, че Вашингтон отправя обвинения за нарушения към Русия като претекст да напусне споразумението.
„Сега изглежда нашите американски партньори вярват, че ситуацията се е променила дотолкова, че САЩ да трябва да имат такова оръжие. Какъв е нашият отговор? Просто е: в такъв случай ще направим същото“, заяви той.
Закани дойдоха по-рано в сряда и от началника на руския генерален щаб Валри Герасимов. По думите му Русия ще превърне в свои мишени американски съюзници, които държат на своя територия ракети на САЩ.
Ако договорът бъде унищожен, няма да оставим това без отговор“, каза той по време на презентация пред чуждестранни военни аташета, цитиран от Bloomberg. „Вие като военни трябва да разберете, че цели на руския отговор няма да бъдат американски територии, а страните, където са разположени ракети със среден обсег на действие“, допълни той.
САЩ вече заявиха, че нямат намерение да разполагат ядрени ракети в Европа щом излязат от споразумението.
В сряда от руското министерство на отбраната съобщиха, че армията вече е разположила своето лазерно оръжие „Пересвет“, определяно от Путин като въоръжение от ново поколение.
В своето традиционно обръщение през март президентът определи оръжията като руския отговор на американското решение от 2002 г. страната да напусне Договора за ограничение на системите за противоракетна отбрана и да разработи своя противоракетен щит.
И макар техническите спецификации на „Пересвет“ да са военна тайна, то според експерти оръжието може да бъде използвано срещу дронове, ракети и самолети.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 7 години ква Московска Патриаршия кви 5 леа кви жълти таксите бе оллигофрен ?!? Тва там на Джуджаро да не му е бащиния бе тролей ?!? Не са решили не са го свалили, само бъллгарските иддиоти говорят за "режими" на тоя и оня и стотинкаджията вика на другите рубладжии, нещасттни, доллни, смърдящи и воннящи плоскоглави иддиоти ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Един цитат от нейде: "Чрез намаляването на търговския дефицит Съединените щати ще намалят доларовата маса, изнесена от тях (допринасяйки за обявената от президента Путин "де-доларизация") и ще увеличат напрежението на собствения си финансов пазар. Тъй като очакваното издаване на долари е форма на тяхното съществуване, сега те трябва, в противовес на желаното, да увеличат лихвения процент по-уверено, правейки долара по-скъп. Това ще привлече глобален капитал в Съединените щати и допълнително ще подкопае конкурентоспособността на тяхното производство, което на свой ред ще обрече Тръмп на още по-голямо увеличение на протекционизма. Временното облекчаване на американско-китайското напрежение превърна Западния натиск върху Русия, в основната тема на глобалната политика. Сегашните успехи на Вашингтон, както и останалите победи- Мексико, Канада, са междинни по своята същност: както нацистката икономика от 30-те години не може да съществува, без да ограбва всички нови територии. За това Китай трябва да се подготви за предстоящите нови искове от "Тръмп". Временното облекчаване на американско-китайското напрежение превърна западния натиск върху Русия основната тема на глобалната политика. Неуморимата демонстрация на това превърна Русия в "идеална жертва", а атаките, за които се гарантира, че ще останат ненаказани, се превърнаха в предпочитана дейност за всеки, който иска да подобри своя политически имидж..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години До трите светии на Московската патриаршия с произвища Абата, Мишата и Мъжкия!Момчета не се стараете, ама хич! Грам не защитавате шефа! Никакво старание!Ще ви се скара ей! И после няма да чуете шума на рублите!Веднага на колене! Влиза шефа! Опааа, затворете си устите, само ще се молите за прошка!хахахха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Казваш, да бягаме от теб до другото дърво!!!хахахха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години сократе , да земете с люската да си изберете едно по дебело дърво , па да се засилите яко у него ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ало некдаърно неграмотно същество, ходи и се удави някъде и не се мъчи в нешастния ти безполезен мизерен живот кат тоя над тебе ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години пххааха хахахах по голета тъпоттия само беше онова с дизела че е по-вреден от цигарите ..... пхаххааха ххааха .... Сашш били дали "ултиматум" пхахахаха ххаха и другите сигур умрели от шубе офффф и двата трола доле свършили три пъти под душа ..... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ти целия скован от злоба си,о шумен и разблуден град,и твойте електрични глобусивсуе тъй празнично блестят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години -Ей западняци! Ще слушате ей! Ще слушате!-Знаете ли колко е трудно да управляваш страна като Русия, като си 160см с вдигнати ръце и изтъкан от злоба и реваншизъм!!!Каза лилиПутин и седна да преброи мириардите, които беше заработил днес от Сибир - изконно руската територия!хахахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Путин трябва да си припомни историята Когато С С С Р заплашваше света със надпревара във въоръжаването и системата се срути Сега се опитват същото и това ще направи така че хората на най богатата държава в света на нефт газ вода гори полезни изкопаеми да живеят безкрайно бедно и накрая и системата на Путин ще се срути Рано или късно отговор Сигнализирай за неуместен коментар