Пазарният регулатор на Европейския съюз наложи рекордна глоба на рейтинговата агенция Fitch в размер на 5,13 млн. евро за нарушаване на правилата, целящи избягването на конфликт на интереси, съобщава Ройтерс.
Европейският орган за ценните книжа и фондовите борси съобщи в четвъртък, че в периода между юни 2013 г. и април 2018 г. 20% от подразделенията на компанията във Великобритания, Франция и Испания са били индиректно собственост на един човек чрез компания във Франция.
В същото време акционерът, чието име не се споменава, е бил член на управителните съвети на три други структури, оценявани от трите клона на Fitch.
От своя страна рейтинговата агенция заяви, че нарушенията не са се отразявали на направените от нея оценки. „Вече нямаме отделни индивидуални акционери, които може да се окажат в позиция да заемат места в управителни съвети на оценявани структури“, посочиха от агенцията.
Fitch е собственост на американската компания Hearst, която купи дялове от френската Fimalac. Тя е и една от Голямата тройка - кредитни агенции заедно със Standard & Poor’s и Moody’s, които доминират сектора в световен мащаб.
Според европейския регулатор глобата отразява съзнателните действия на трите клона на Fitch и е наложена, за да се предотвратят подобни действия и от други компании в бъдеще.
Европейският орган за ценните книжа и борсите наложи на Fitch друга глоба в размер на 1,4 млн. долара през юли 2016 г., след като стана ясно, че анализатори на агенцията са предавали информация за държавен рейтинг на високопоставени представители на компанията собственик, преди да бъдат оповестени.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
Прекроеният Бюджет 2026 е факт, какво предвижда и какво премахнаха?
Времето днес: Значителни валежи, на места в планините - сняг
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
преди 6 години С направените оценки на ипотеките цитираните в статията три рейтингови агенции предизвикана кризата през 2008 година.ТОКСИЧНИТЕ ДЕРИВАТИ с кредитен рейтинг ААА бяха създадени точно от тези три агенции !!!ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА ЗАСТРАХОВАНЕТО НА РИСКА ПРИ КОЙТО ИЗДАТЕЛИТЕ НА ТОКСИЧНИТЕ ДЕРИВАТИ , ПРАВЕХА ЗАСТРАХОВКИ ЗАЛАГАЙКИ СРЕЩУ ТЯХ!! ПРАКТИКАТА ПРОДЪЛЖАВА И КЪМ МОМЕНТА , А ПРЕДСТОЯЩИТЕ ПЛАЩАНЕ ПО ОБЛИГАЦИИТЕ ГАРАНТИРАТ НОВА МНОГО ПО СТРАШНА КРИЗА ОТ ТАЗИ ПРЕЗ 2008 !!ДА МУ МИСЛЯТ ИНВЕСТИТОРИТЕ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Какво стана бееееееееее, аман........... Пак изловиха мошениците в мошенничество. И всички се кълнат в преценките на тези мошенници, а бе все едно педофил в детска градина- все гледа да щипне нещо, някого да измами, да излъже отговор Сигнализирай за неуместен коментар