Френският президент Еманюел Макрон ще обяви днес по телевизията първоначален пакет от мерки, които ще предприеме, за да отговори на политическите, икономическите и социалните искания на "жълтите жилетки", които протестират от пет месеца, предаде AFP.
В изявление, което ще направи по телевизията в 20 ч. местно време, той ще говори за приоритетните действия и конкретните мерки, които предвижда, съобщи Елисейският дворец, предава БТА.
В сряда Макрон ще обясни и ще представи в детайли тези мерки на пресконференция в Елисейския дворец. Той ще направи това за първи път от началото на петгодишния си мандат през 2017 г.
През януари президентът поде „големите национални дебати", за да потърси решение на най-голямата криза, разразила се от идването му на власт - протестите на "жълтите жилетки" срещу данъчната и социалната му политика. Макрон участва в стотина часа дебати в цяла Франция, но на тях той само изслушваше, без нищо да предлага. Дебатите протекоха на 10 000 събрания, а в 16 3337 общини бяха поставени "книги за оплаквания", в които гражданите изложиха предложенията си.
Над 500 000 души направиха онлайн предложения за промени в политиката на уебсайт, създаден специално за дебатите, които продължиха от януари до март.
Според приближени на Макрон той ще обяви дълбоки промени, може би дори предстоят изненади, посочва АФП.
Вчера Макрон е уведомил за намеренията си министър-председателя Едуар Филип и основните министри.
В. "Журнал дю диманш" прогнозира вчера, че Макрон може да възстанови обвързването на ниските пенсии с инфлацията и да предложи някои данъчни облекчения, посочва DPA. Социологическите анкети обаче показват, че "жълтите жилетки", които готвят 23-и протест тази събота, не очакват "големите дебати" да донесат решение на кризата, отбелязва AFP.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С