Политиката за миграцията ще определи дали управляващата в Унгария партия "Фидес" ще остане член на Европейската народна партия (ЕНП) след изборите за Европейски парламент (ЕП). Това заяви днес унгарският външен министър Петер Сиярто в кулоарите на министерска среща на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, предаде Ройтерс.
По думите му разногласията между партията на премиера Виктор Орбан и ЕНП се дължи на влиянието върху нея на привържениците на миграцията - социалисти, либерали и зелени, с които ЕНП се съюзява, за да съставя мнозинство в ЕП. Според него именно това може да накара "Фидес" да преосмисли членството си в десноцентристката парламентарна група. "Надяваме се ЕНП да се върне на мястото си, което заемаше, когато се присъединявахме. Ако ЕНП направи съюз с промигрантски партии, това определено ще бъде червена линия за нас", каза Сиярто.
Министърът отбеляза, че преди да взема решение за членството си, "Фидес" ще види в каква посока ще тръгне ЕНП след изборите. Той не изключи възможността за сътрудничество с френския "Национален сбор" на Марин льо Пен или с италианската "Лига" на Матео Салвини.
През март членството на "Фидес" в ЕНП бе замразено заради съмнения, че във вътрешната си политика партията погазва върховенството на закона. Лидерът на партията и премиер на Унгария Виктор Орбан флиртуваше с крайнодесни лидери из Европа, като същевременно демонстрираше вярност към ЕНП. Неговата медийна кампания преди тазседмичните избори внушава, че вотът на хората ще бъде дали са за или против масовата имиграция, припомни Ройтерс.
Агенцията добавя, че ако напусне ЕНП - най-голямата политическа сила в ЕП - партията на Орбан вероятно ще загуби влиянието си върху избора на висши постове в парламента и Европейската комисия.
/БТА/


Съдия Ганчева разказа пред ученици за последиците от употребата на "райски газ"
ПП-ДБ внесе вота на недоверие към кабинета "Желязков"
Правителство, синдикати и работодатели постигнаха съгласие по новия Бюджет 2026
Какво ще бъде времето в събота?
Полицията във Варна излезе с мерки за спокойни студентски празници
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Търговските вериги инвестират в устойчивост и адаптация към еврото
Airbus обещават да се справят с проблемите
Airbus намалиха целите си за доставка до края на 2025г
Патерсън: Рискът от заразяване при биткойн не е изчезнал
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
Велосипедист загина край омуртагското село Плъстина
Макрон: Единството между Европа и САЩ за Украйна е жизненоважно
Желязков успокоява плевенчани: Няма да има воден режим през лятото на 2026 г.
Надеждност на пътя – как да изберете правилните носачи за своя автомобил
Бурята „Байрън“ парализира Гърция с наводнения и затваряне на училища ВИДЕО