Държавните и правителствените ръководители на държавите от ЕС не постигнаха споразумение в рамките на спора си за началото на преговорите за присъединяване към ЕС на балканските държави Северна Македония и Албания въпреки продължилите с часове преговори. Днес няма заключения, заяви финландският премиер Анти Рине в нощта срещу петък на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Дали разговорите ще продължат този петък на втория ден на върха, засега не е ясно. Рине обясни, че лидерите възнамеряват да продължат преговорите, но не е сигурно дали все пак може да има споразумение. От друга страна, министър-председателят на Холандия Марк Рюте каза, че темата ще бъде обсъдена на по-късна среща на върха на ЕС.
Основната причина за провала на преговорите в четвъртък вечерта е позицията на френския президент Еманюел Макрон. Френското правителство призовава за фундаментална реформа на процеса на присъединяване като условие за постигане на съгласие за започване на преговорите за присъединяване. Освен това има съмнения относно напредъка на реформите, особено в Албания.
За разлика от него страни като Германия смятат съпротивата за лъжлива и опасна. Те твърдят, че двете балкански страни са изпълнили условията на ЕС за започване на преговори за присъединяване и че следователно на риск е поставено доверието в ЕС.
Освен това имало опасения, че Албания и Северна Македония могат все повече да се обърнат към страни като Русия, Китай или Турция и че реформите за повече демокрация и върховенство на закона ще бъдат застрашени. Това е особено проблематично, тъй като Балканите обградени от членове на ЕС и граничат със страни членки като Гърция, България, Румъния, Унгария и Хърватия.
Спорът между членките е горчив преди всичко за Северна Македония, тъй като страната с около 2,1 милиона жители наскоро промени името си от Македония на Северна Македония заради перспективата за преговорите за присъединяване. Гръцкото правителство поиска това, защото и една северна гръцка провинция се нарича Македония и Атина се страхува от териториални претенции.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 6 години Твърде вероятно е франсетата и германците да правят някакъв реверанс на руснаците. Американците и англичаните си отиват от Европа и сега Великите сили си играят на шикалки. Какво са 5 милиона човека в повече - та само в Булонския лес и на гарата в Кьолн има толкова, които само дебнат нещо да ебнат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ей, пропаднала руска *** ... не говори така агресивно за българите, маааааматидеба! ... и не пречи на нашето обединение под флага на ЕС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Разбира се - нито дума за поредната държавна измяна на картофоглавият престъпник - който подкрепи членството на т.нар. "северна македония" въпреки агресивната им и крадлива към историята ни позиция !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар