Европейският съюз предоставя на Гърция до 700 млн. евро за справяне с напрегнатата ситуация на нейните външни граници. Това каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във вторник по време на посещение на гръцко-турската граница. 350 милиона евро ще бъдат на разположение веднага, а в случай на нужда могат да бъдат поискани още 350 млн. евро. Парите трябва да се използват за управление на миграцията и за изграждане и експлоатация на необходимата инфраструктура. Фон дер Лайен била решена да предостави на гръцките власти цялата необходима оперативна подкрепа, предава DPA.
Фон дер Лайен подчерта, че гръцките притеснения са европейски притеснения. „Тази граница не е само гръцка граница, но е и европейска граница“. Тя благодари на Гърция за това, че е „европейски щит“ в тези времена. Тя благодари и на гръцките граничари и на бреговата охрана. В същото време германката изрази съчувствието си към мигрантите, които са били „примамени в тази отчаяна ситуация чрез лъжливи обещания“.
По отношение на Турция фон дер Лайен заяви: "Тези, които искат да изпробват единството на Европа, ще бъдат разочаровани“. Според нея сега е моментът за „съгласувани акции, хладнокръвни решения и действия, базирани на нашите ценности". „Турция не е враг и хората не са само средство за постигане на цел“, добави тя.
Европейската агенция за защита на границите Frontex възнамерява да разшири помощта, която вече е обещана на Гърция, поради влошената ситуация на границата с Турция. Предвижда се Frontex да подпомогне Гърция в осигуряването на сухопътната граница и други задачи, заяви говорител във вторник по време на специална среща на ръководството на Frontex.
По искане на Гърция агенцията за защита на границите вече беше предприела бърза намеса в понеделник, фокусът на която трябва да бъде върху бреговата защита в Беломорието. По-късно Атина поиска допълнителна помощ при осигуряването на сухопътната граница.
В изявление се казва, че Frontex „напълно подкрепя Гърция в справянето с настоящата ситуация на нейната външна граница с Турция“ и е готова да „разшири помощта си за Гърция до други оперативни области и други форми на подкрепа в рамките на мандата на Frontex“. Предвижда се специалната среща на ръководството на Frontex да продължи и в сряда.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че за Европа е важно да защити външната си граница и призова Анкара да спазва споразумение от 2016 г., с което се съгласи да ограничи потока мигранти към Европа в замяна на милиарди евро помощи. Вчера Реджеп Таийп Ердоган заяви, че страната му вече няма нужда от шестте милиарда евро, които ЕС се ангажира да изплати заради сделката, и така отново постави под въпрос изпълнението ѝ.


Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
преди 6 години В Гърция започва да действа новата Европейска армия. За първи път официално държавите от ЕС изпращат пари, военни и техника за опазване външна граница на ЕС. Страно че това се случва благодарение на Путин и Ердоган. Совите не са това което са. отговор Сигнализирай за неуместен коментар