Правителството на Дания се обърна към частните компании, които изпитват сериозни затруднения с драстичните мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса, че ще покрие 75% разходите за заплати на техните служители, ако обещаят да не съкращават персонала, информира Euractiv.
В рамките на тримесечния период на помощ, който ще продължи до 9 юни, държавата предлага да изплаща 75% от заплатите на служителите при максимум от 23 000 датски крони (3,418 долара) на човек за всеки месец, докато компаниите плащат останалите 25%.
„Ако е налице голям спад в дейността, а производството е спряно, ние разбираме необходимостта да изпратим служителите по домовете. Но ние ви молим: не ги уволнявайте“, заяви премиерът на Дания Мете Фредериксен на пресконференция в неделя (15 март).
Служителите ще бъдат задължени да вземат по пет дни задължителна ваканция или отпуск, добави тя.
Офертата е един от няколкото пакета за икономическа помощ, предложени от правителството, за да помогне на компаниите и служителите да ограничат ефекта от строгите мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса.
Мерките включват затваряне на граници, на училища и университети и изпращане на работниците от публичния сектор с некритични работни места по домовете.
Дания, която е една от най-богатите страни в света, разполага със стабилни публични финанси с нисък държавен дълг, постигнати до голяма степен чрез икономически реформи, извършени през последните две десетилетия.


ПП-ДБ внася вот на недоверие срещу кабинета днес
От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и лека алуминиева рама
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Подкрепяният от Израел палестински лидер Ясер Абу Шабаб е бил убит при семеен спор
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат