IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Борбата с коронавируса - чрез потискане или смекчаване?

За да се избегне бедствие, солидарността между държавите трябва да е толкова силна, колкото и тази вътре в тях

09:15 | 29.03.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Солидарността между държавите трябва да бъде толкова силна, колкото и в рамките на самите тях. Финансовата нестабилност и задаващата се рецесия (вероятно депресия) ще нанесат огромни щети на развиващите се страни. МВФ посочва, че инвеститорите вече са изтеглили 83 млрд. долара от нововъзникващите икономики. Спадът в цените на суровините, от които зависят много от тези държави, е много дълбок.

Тези страни трябва да се справят също с разпространението на вируса и отслабването на вътрешното търсене. Способността им да управляват този вътрешен и външен натиск е ограничена. Резултатът може да бъде големи икономически и социални бедствия. Самият МВФ вече е изправен пред 80 искания за спешна финансова помощ. Общата дупка във външното финансиране на развиващите се икономики вероятно ще надхвърли кредитния капацитет на фонда. 

Тези уязвими страни ще се облагодетелстват, ако държавите с високи доходи успеят да потиснат болестта и да спасят икономиките си. Това обаче няма да се случи в краткосрочен план. Развиващите се страни ще се нуждаят от много помощ, която ще е от полза също за икономическото им възстановяване. Вирусът е общо предизвикателство. Такова е и предстоящият глобален спад. Практичността и исканията за солидарност оправдават щедрата помощ.

Същото е вярно и за еврозоната. Определящата характеристика на валутния съюз е, че отделните членове се отказват от фискалната автономия и суверенната валута в полза на колективните механизми. По време на световната финансова криза това като цяло фалира редица страни членки. Може обаче да се твърди с увереност, че това беше до голяма степен по тяхна вина.

Тази пандемия не е по вина на никого. Ако еврозоната не прояви солидарност в такава криза, нейният провал няма да бъде нито забравен, нито простен. Раните ще са дълбоки, може би смъртоносни. Без видима солидарност в криза, за която никой не е отговорен, европейският проект ще бъде морално, а може би и практически мъртъв.

Освен това трансграничната помощ не може да бъде само финансова. Ще е необходима и медицинска помощ. Решаваща стъпка ще бъде прекратяването на големия експортен контрол, който осуетява медицинските вериги за доставки.

За щастие болестта, с която сега се сблъскваме, не е толкова лоша, колкото чумните епидемии, които многократно са опустошавали живота на нашите предци. Все пак това е нещо, което на практика никой от нас не е изпитвал. Това е практическо предизвикателство, което трябва да бъде посрещнато с добре информирани решения. То е и етично такова. Трябва да осъзнаем и двата аспекта на решенията, които трябва да вземем.

Вдъхват ли лидерите спокойствие и разумни ли са? Борим ли болестта, като в същото време минимизираме икономическите щети? Гарантираме ли защитата на най-слабите хора и държави? Даваме ли предимство на солидарността пред враждебността и на глобалната отговорност пред насочения навътре национализъм? Стремим ли се да завещаем един по-добър пост-пандемичен свят, а не по-лош? За разлика от вирусите, хората имат избор. Избирайте умно, призовава Уулф.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

12
rate up comment 1 rate down comment 3
michaelis23
преди 4 години
тая глупост не съществува и лекарите го казват Billy Six: Mediziner gegen Medien: Es gibt keine gefаеhrliche Corona-Epidemie!https://***.youtube.com/watch?v=A8hNKY0o-9A&feature=youtu.be
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 4 години
Едно мнение от русия : Если карантин продлят еще на две недели, от голода здесь умрет больше людей, чем от вируса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 4 години
Демокрацията не е хубаво нещо, но е най-добрата форма на управление с която хората разполагат. Тя даде възможност продължителността на живот да достигне до 82-83 години, както е в Италия и Испания. Ще прозвучи грубо, но демокрацията не е в състояние да отмени краят на живота. Колкото до системата която се справи добре(визираш вероятно китайската), ако не беше си затворила очите за епидемията тя нямаше да има характера на пандемия. Вместо да предприемат мерки китайските власти арестуваха и "инструктираха" лекарите, които алармираха за опасността. По този начин "справящите се добре" китайски туристи разнесоха заразата, основно в туристическите дестинации. Да не ти обяснявам, че ако китайците не ядяха прилепи, изобщо нямаше да има CoVid -19. Благодарим на справящите се добре!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 4 години
Предай на Императора, че вчера Роснефт продаде всичките си активи във Венецуела. Вярно че купувач е фирма на руското правителство, но ясно се вижда как русите следват повелите на хегемона. Сега русите се молят САЩ да вдигнат ограниченията наложени на дъщерните фирми на Роснефт. Всичко това дойде след кратък анонс от страна на CNPC, че ще преустанови покупките на петрол от компанията, поради споменатите санкции. Целият напън на на русия във венецуела е да докопа част от нефтодобивната индустрия на страната(до момента владее 9.6%), същата която Чавес национализира от законните собственици, основно американски фирми. В крайна сметка усилията ще се окажат напразни, защото САЩ сведоха добива на петрол до един нормален бизнес с прилична рентабилност, без свръхпечалби. Можем да обобщим, че онзи мъничкия в жълтия скафандър винаги прави сметки без кръчмар, - например в Сирия, Либия и Венецуела.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Прав си. Проблемът идва, обаче, от ниската култура на голяма част от хората.Пускат парковете и на другия ден пейките ще са пълни със скучаещи тинейджъри с бири, пенсионери и тн.По тоя повод и вечерен час трябва да има, оняден купон в съседната къща...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Добре, че умерения центрист Байдън стигна до избори, че оня дърт *** Бърни нямаше никакъв шанс.Байдън е приемлив, нито е Хилари, нито е Бърни. И отношенията с Европа ще се оправят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
фиг.1
преди 4 години
За разходките в парковете съм съгласен, изглежда като престараване, но пък може учените глави да имат някакви основания да ги забранят, които ние простосмъртните не разбираме. От друга страна, ако мина напряко през парка мога да отида пеш на работа, а иначе трябва да ползвам бацилния градски транспорт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 6
novata_ikonomika
преди 4 години
Оставянето да умрат толкова много безпомощни стари хора при западните демокрации изключително деморализира възгледа че те се справят при грижата и защитата на най беззащитните от населението си. Основно причина за съществуване на различни политически системи е защита на големи маси от населението и когато една политическа система се проваля то очевидно друга която си справя по добре ще я замени. Хората правят тези промени - дали по бързо или по бавно е от ден въпрос
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
ооо ... импе , събуди се ... :))) ... мъдрият оранжев човек от белият дом спре да дудне за стаден имунитет , ами налага карантини вече и забрани ... добре че нема да го гледаме втори мандат и да му четем простoватите туитове ... ще утече със сигурност ...п.с. "чаршафите" дето пишеш , клекнаха рассияните за 2 седмици точно . нефтено-газовото царство с мъничкото джудже в жълтия скафандър търси споразумение в ОПЕК+ варианта ... кво стана с могъщата рассия дето с години щеше да изкара на $20 барела ?! а в хамериканско вече има отрицателна цена на нефта , дават по 19 цента на барел за да го изнесеш ... найс , а ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 2
Oбичам България
преди 4 години
В момента целта е забавяне, за да се подготвим с лекарства, легла, апарати и облекла (както зимата ни изненадва всяка година, нормално да ни изненада и вирус). За мен също не са ок мерките - според мен младите хора трябва да работят, а карантина да е възрастните. Но, навсякъде политици са в паника, че една ситуация като тази в Италия или Испания може да им cost-ва креслата ... затова гледат да има повече мерки - било логично или не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още