Европейските борси затвориха сесията във вторник след смесено представяне, докато настроенията на инвеститорите бяха доминирани от данните за заводската активност в еврозоната и Китай и развитията около Apple, информира CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши сесията с понижение от 0,35% до 365,23 пункта. Лондонският бенчмарк FTSE 100 отписа 1,7% и достигна ниво от 5862,05 пункта. Френският CAC 40 намаля с 0,18% до ниво от 4938,10 пункта. Германският DAX отбеляза ръст от 0,22% до 12 974,25 пункта.
Акциите на европейските производители на чипове получиха тласък от съобщението, че Apple планира да направи поне 75 милиона 5G iPhon-а. Книжата на доставчиците на Apple Dialog Semiconductor, Infineon, STMicro и ASML поскъпнаха с над 1%.
От друга страна частно проучване показа, че китайската заводска активност през август се разраства с най-бързите си темпове от близо 10 години. Индексът на мениджърите по поръчките PMI на Caixin/Markit достигна ниво от 53,1 пункта през август. В понеделник официалният производствен PMI на Китай за август достигна 51,0 пункта, показаха данните на Националното статистическо бюро на страната.
Промишленият PMI за еврозоната отчита минимален спад от 51,8 пункта през юли до 51,7 пункта през август. Сред основните икономики в региона германската заводска активност нараства от 51 до 52 пункта през август. Индексът в Италия се повишава от 51,9 до 53,1 пункта. И двата измерителя се намират над ключовата линия от 50 пункта, която разделя свиването от разширяването. От друга страна обаче във Франция промишленият PMI отчита спад от 52,4 до 49,8 пункта, а в Испания индексът се понижава от 53,5 до 49,9 пункта.
Данните за инфлацията в еврозоната са смущаващи, тъй като потребителските цени в 19-членната еврозона се свиват за първи път от четири години, а това поражда спекулации, че Европейската централна банка ще трябва да действа по-скоро. Очаква се годишната инфлация да достигне ниво от -0,2% през август, от 0,4% през юли. Отделни данни за региона също показват, че равнището на безработица се е повишило отново до 7,9% през юли.
Акциите на AstraZeneca поевтиняха с 1,71% във вторник, отказвайки се от по-ранните ръстове, въпреки новината, че компанията е разширила споразумението с Oxford Biomedica за производство на потенциалната им ваксина срещу Covid-19.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Българчета на 8 и 10 години са открити мъртви в кола в Кипър
Днес ще има придвижване на военна техника към полигона "Корен"
Жега: Цялата страна с жълт код днес, очакват се 39°