Подкрепата в Шотландия за отделяне от останалата част от Обединеното кралство е достигнала рекорд в момент, когато коронавирусната пандемия и икономическите последици от нея задълбочават политическите различия в страната, предава Bloomberg.
Около 58% от анкетираните, които изразили намерението си за гласуване, са заявили, че ще подкрепят превръщането на Шотландия в независима страна, сочи допитване на института Ipsos MORI сред 1045 души, проведено от 2 до 9 октомври. При предишни допитвания тази година подкрепата за шотландската независимост беше около 55%.
Перспективите пред възобновяване на битката за бъдещето на Великобритания стават все по-вероятни за премиера Борис Джонсън, който вече трябва да балансира между нуждата от затягане на ограниченията за спиране на разпространението на COVID-19 и напрегнатите преговори с ЕС по търговска сделка.
Подкрепящата независимостта Шотландска национална партия има значителна преднина в анкетите преди изборите за шотландски парламент през май.
Лидерът Никола Стърджън, която оглавява полуавтономното правителство в Единбург, заяви, че победата ще засили мандата й да работи за нов референдум за независимост и подготвя законодателство в тази връзка. Засега Джонсън отказва да позволи на Шотландия да проведе гласуването.
„Допитването ни показва, че ще има значителен обществен натиск за британското правителство да прехвърли правомощия на шотландския парламент за провеждане на втори референдум за независимост, ако Шотландската национална партия спечели мнозинство на изборите догодина“, казва Емили Грей, управляващ директор на Ipsos MORI в Шотландия.
Шотландците гласуваха срещу независимостта през 2014 г., като 55% от тях избраха да останат част от тривековния съюз. По отношение на ново гласуване анкетата на Ipsos MORI сочи, че 64 на сто от хората смятат, че Великобритания трябва да позволи нов референдум през идните пет години, ако Шотландската национална партия спечели мнозинство, което тя направи за последен път на изборите в Шотландия през 2011 г.
Допитването на Ipsos MORI е деветото поредно, което показва, че мнозинството подкрепя шотландската независимост, казва Джон Къртис, професор по политология в University of Strathclyde в Глазгоу. Анкетата сочи, че най-силна е подкрепата сред по-младите поколения, допълва той.
„Цели 79% от хората на възраст между 16 и 24 години, повечето от които са били твърде малки, за да гласуват през 2014 г., казват, че ще отговорят с да“ на независимостта, коментира Къртис. „Основите на подкрепата за Съюза изглежда постепенно са подкопани от демографските промени“, допълва той.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
Храненето, което помага да отслабнете здравословно
преди 5 години ужс, за анексии прошки няма, само санкции до дупка за бабетията и царедворците в двореца ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Точ тъй, и на Ирландия имат да връщат парче земя дето са го анексирали. Няа само на *** за крим да им се караме я! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години е те вече не са "грейт", но треа да свикват с тоя факт .... и също глобалягите не прощават такива ми ти Брексити, тва ше се накаже и ше ги разпарчатосат кат Югославия само че без бомби .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Време е....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Според мен това е с цел повече пари, на работа ако някой напусне, останалите от екипа му, веднага искат повишение. Та и тук така - видяха възможност и гледат да я използват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Време е и на грейт-британците да им се натресе една приебалтика - като тези на руснаците :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Те дано успеят,че тогава ще видят къде зимуват раците.Защото предполагам това младото поколение ,за което пишат, в огромната си част си няма и понятие,че в момента Шотландия получава нетни финансови трансфери от Англия в размер на близо 9% от БВП на Шотландия всяка година под формата на различни помощи и субсидии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Дано успеят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар