Европейската комисия (ЕК) се подготвя да предложи промени в Енергийната харта, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Причината е растящото недоволство на редица европейски държави по предвидените в документа правила и опасенията, че тя може да попречи на изпълнението на климатичните цели.
Ако общността не успее да постигне съгласие по промените, то може да се стигне и до излизане на ЕС от споразумението.
Енергийната харта беше подписана през 1994 година и целта на този международен акт е защитата на инвестициите в енергийната сфера. Но в настоящия момент текстовете могат да ограничат действията за климата, особено що се отнася до спирането на въглищни мощности.
Преди месец германската компания RWE например заведе дело срещу нидерландското правителство във връзка с плановете за отказ от въглища и поиска компенсация от 1,4 млрд. евро за предсрочния отказ от експлоатацията на инсталациите си в страната.
Ройтерс отбелязва, че подписалите Хартата ще се срещнат през март, за да дискутират възможности за промяна на документа. Подобни срещи имаше и през 2020 г., но на три пъти участниците не постигнаха съгласие.
По тази причина и в Испания например вече призовават ЕС да излезе от Хартата, ако не бъдат постигнати очакваните промени, които да гарантират и изпълнението на заложените климатични цели.
През уикенда испанският енергиен министър Тереза Рибера написа в своя акаунт в Twitter, че Хартата трябва да бъде в пълно съзвучие с Парижкото споразумение за климата, в противен случай ЕС трябва да се откаже от документа.
Подобни са настроенията и във Франция и Люксембург. Париж настояват ЕС да се изтегли от споразумението, ако до края на годината не бъдат постигнати промените, за които общността настоява. Преди месец от Люксембруг пък са изпратили писмо до Комисията, с което които настояват Брюксел да спре да защитава инвестициите във въглища.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?