Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да затегне паричната политика, ако се наложи да противодейства на инфлационен натиск, и не може да се отказва да го направи заради финансовите разходи на страните членки на еврозоната, заяви членът на управителния съвет на ЕЦБ Йенс Вайдман в интервю за германското издание Welt am Sonntag, цитирано от Ройтерс.
Страните от еврозоната увеличиха заемите си, за да се справят с коронавирусната пандемия, и това може да ги изложи на повишени разходи за обслужване на дълга, ако централната банка затегне паричната политика, за да противодейства на натиска към повишаване на цените.
„ЕЦБ няма за цел да се грижи за защитата на платежоспособността на страните“, каза Вайдман, чиято роля като председател на германската Бундесбанк му дава място в управителния съвет на ЕЦБ.
При перспективи за значително ускоряване на инфлацията ЕЦБ ще трябва да предприеме действия в унисон с целта за стабилност на цените, заяви Вайдман. „Трябва непрекъснато да даваме да се разбере, че ще затегнем паричната политика, ако перспективите пред цените изискват това“, допълни той. „Не можем да вземаме предвид финансовите разходи на страните“, категоричен е Вайдман.
След заседанието си на 22 юли ЕЦБ обеща да запази лихвите на рекордно ниски нива за още по-дълго време, за да подкрепи вялата инфлация, и предупреди, че бързото разпространение на делта варианта на коронавируса създава риск за възстановяването на еврозоната.
„Не изключвам ускоряване на инфлацията. Във всеки случай ще настоявам да следим отблизо риска от прекомерно висока инфлация, а не само риска от прекомерно ниска инфлация“, отбеляза Вайдман.
Икономиката на еврозоната нарасна по-бързо от очакванията през второто тримесечие, излизайки от рецесията заради пандемията, а смекчаването на ограниченията заради коронавируса също помогна на инфлацията да надмине целта от 2% на ЕЦБ през юли, когато достигна 2,2%.
Когато ЕЦБ реши, че е време за затягане на паричната политика, Вайдман очаква централната банка първо да прекрати извънредната си програма за изкупуване на облигации преди да ограничи плана за изкупуване на активи.
„Последователността трябва да бъде следната – първо прекратяваме програмата за изкупуване на облигации, после тази за изкупуване на активи и след това можем да повишим лихвите“, изтъкна Вайдман.


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка
Заради високи цени: Глобиха гръцка компания с 1,7 млн. евро
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане
преди 4 години Вайдмане Вайдмане инфлацията е по-висока от целта на ЕЦБ 2% от много време, но и ти много добре знаеш, че няма да се повишат (лихвите) в скоро време и трудно ще минат над нулата от сегашните отрицателни нива, защото всички в ЕЦБ сте едни педааалллиии големи и просто искате да занулите чрез инфлация правителствените дългове за сметка на всички обикновени и работещи хора плащащи редовно данъци и сметки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар