Едва в сряда Съдът на Европейската общност (ЕС) осъди Полша да плаща глоба от 1 милион евро на ден. Съдиите смятат, че е доказано, че Варшава частично не спазва принципа за върховенството на закона.
Сега обаче Европейската комисия е съдена от самия Европейски парламент, защото не е започнала съответна процедура срещу Полша. За да се разбере тази правна стъпка, трябва да се разграничат различните нива, на които протича спорът между Брюксел и Варшава.
Едно от тези нива е искът, заведен от Европейската комисия срещу дисциплинарния орган, създаден от полското правителство през 2018 г., който може предизвика уволнение на „непослушни“ съдии. ЕК спечели този иск. Той е и причината Полша да плати глоба, пише в свой анализ германският Handelsblatt.
В същото време ЕС и Полша не са единни за това дали Варшава трябва да получава пари от фонда за възстановяване. Става дума за новия механизъм за върховенство на закона – друго ниво на спора. Той е в сила едва от 1 януари тази година и предвижда, че средствата на ЕС могат да бъдат намалени, ако съществува заплаха от злоупотреба с тези средства.
Очевидно това е така в случая с Полша - защото ако няма независима съдебна система, няма и контрол. За Унгария също има опасения – за корупция. ЕК е добре запозната с тези твърдения. Самата тя ги е подчертала в своите доклади за върховенството на закона.
Така че всичко е готово, за да се предприемат действия срещу Полша и да задържат тези бюджетни пари. Това би било по-бърз и по-болезнен процес от това, което Европейската комисия постигна в съда досега. И въпреки това не се случва нищо. Причината - страните членки на ЕС натискат спирачките.
Протакането на ЕК е спорно от правна гледна точка
Полша и Унгария съдят механизма за върховенство на закона. Държавите членки чакат резултата и не искат ЕК да го активира дотогава. За това има политическо оправдание: би било много жалко, ако ЕК предприеме действия срещу Полша и Унгария, но след това да трябва да спре всичко, защото делото на двете страни е било успешно.
От правна гледна точка обаче протакането е спорно. Задачата на ЕК е да предприема действия срещу нарушенията на върховенството на закона. Ето защо тя трябва да го направи. Фактът, че не го прави, е пропуск. Оправдано е да се предприемат съдебни действия срещу този пропуск.
И все пак Европейският парламент има илюзорен шанс за успех - защото направи грешка: Жалбата е изключително неясна, оплаква се правната служба на самия Европейски парламент: „Има риск жалбата да бъде отхвърлена до няколко седмици“, се казва в доклада ѝ.
Причината: евродепутатите казват само като цяло, че ЕК трябва да действа. Но е трябвало да посочат ясно срещу кого всъщност Комисията трябва да предприеме действия и какво нарушение е извършено.
Депутатите знаят това. А фактът, че все пак се опитват, може да се обясни само с политически мотиви: искат да окажат натиск, да поддържат темата и да я изнесат пред обществото. В Полша и Унгария не трябва да се създава впечатлението, че нарушенията на върховенството на закона може да минат незабелязани и ненаказани. Но ако Парламентът загуби съдебното дело, може да докаже точно това.


Румен Радев напуска Президентството и прави партия
Обръщение на Румен Радев към нацията (НА ЖИВО)
Младите надежди на „Комодор” с категорични победи във ватерполния елит при U 14
Какво време ни очаква във вторник?
Баща скочи срещу обвиненията на бившата си жена, разпространени на пресконференция от "Възраждане"
Американците плащат почти цялата цена на митата на Тръмп, показа проучване
Стармър осъди митата срещу съюзници и подчерта опасността за доверието
Електромобилите са едва 5% от пазара у нас при рекордни продажби на нови коли
ДКЦ „Черни връх“ организира безплатни очни прегледи по повод втория си рожден ден
Икономическият растеж на Китай отслабва въпреки постигнатата цел от 5%
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Слави първи приветства Радев: Добре дошъл на политическия терен
Лукашенко: Никой няма да помогне на Украйна в следвоенния период освен Русия и Беларус
Румен Радев: Утре депозирам своята оставка като президент
С 20% са се увеличили наемите в Бургас, варират между 500 и 750€
Депутатите влязоха в спор за "мадуровките"