Великобритания разширява списъка на руските компании и физически лица, подлежащи на санкции, предава Ройтерс.
Новите фирми и имена включват "Газпромбанк", "Алфабанк", "Совкомфлот", Евгений Швидлер, Герман Греф, Полина Ковальова и др., предава БТА.
Мерките предвиждат замразяването на сметките на "Газпромбанк", "Алфабанк" и държавната корабоплавателна компания "Совкомфлот".
"Газпромбанк" е основният канал, по-който тече разплащането за доставките на руски петрол и газ. "Алфабанк" е една от най-големите руски частни кредитни институции. Тя е под контрола на Михаил Фридман, който вече попадна под ударите на британските санкции.
Сред новите имена в черния списък са и петролния олигарх Евгений Швидлер, основателят на "Тинкоф банк" Олег Тинков, както и главният изпълнителен директор на най-голямата руска банка "Сбербанк" Герман Греф.
Лондон взема на прицел и Полина Ковальова, доведена дъщеря на руския външен министър Сергей Лавров, за която се твърди, че притежава имот в Лондон на стойност от около 4 млн. лири.
Санкции са наложени и на руските държавни железници, военно-отбранителната компания "Кронщад", която е основният производител на руски дронове, най-голямата руска компания за добив на диаманти "Алроса", както и частната военна компания "Вагнер".
"Путин не трябва да си прави никакви илюзии. Ние сме единни с нашите партньори и все повече ще затягаме обръча около руската икономика, за да гарантираме провала му в Украйна", заяви външният министър на Великобритания Лиз Тръс.
Общата стойност за санкционираните активи на руските банки и компании във Великобритания възлизат на около 500 млрд. лири, а тези на олигарсите - на около 150 млрд. лири.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
САЩ нанeсоха нови удари по цели в Иран след атаки с дронове
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа