“Украйна със сигурност иска да живее по нормален начин, но не съм сигурен, че знае какво трябва да заплати и какви разходи ще трябва да направи във връзка с новия си живот”, заяви в предаването “Денят On Air” на Bulgaria On Air посланикът на Полша в България Лешек Хенсел.
По думите му през последните месеци Полша е била изключително активна по отношение на събитията в Киев. Полският премиер посети няколко европейски столици, където убеждаваше лидерите на европейските държави да излязат с общо становище за случващото се в Украйна, уточни посланикът.
Той е категоричен, че между Полша, Германия и Франция има чудесно сътрудничество и доказателство за това е успехът, който беше постигнат при преговорите с властта в Киев.
“В момента събитията в Украйна се движат с едно изключително темпо”, коментира Хенсел. Според него има специална символика в това, че президентските избори ще се проведат през май, когато държавите в Европейския съюз ще изберат своя парламент.
Посланикът е категоричен, че е в интерес на Полша да има “предвидим съсед, в който цари правото”. Въпреки това той смята, че резултатите от случващото се в Киев все още са неизвестни. Хенсел твърди, че Украйна ще трябва да навакса много неща, тъй като е назад в сравнение с държавите, преминали процеса на европейската интеграция.
Във връзка с днешното изказване на руския премиер Дмитрий Медведев Хенсел заяви, че то е обезпокоително. От думите на Медведев става ясно, че Кремъл не признава новата власт в Украйна и отправя заплахи, че ще увеличи митата за украинските стоки.
На въпрос дали страхът на Русия е че протестният сценарий от Украйна може да се случи и на нейна територия Хенсел заяви, че тя е суверенна държава и нейните граждани могат да решават бъдещето ѝ по същия начин, по който и украинците могат да решават съдбата на своята страна.
В “Денят On Air” директорът на агенцията за проучвания “Екзакта” Лидия Йорданова съобщи резултатите от проучване, направено в България на 12-и февруари, относно нагласите на гражданите към случващото се в Украйна. Данните от него сочат, че 41% от пълнолетните българи подкрепят протестиращите в Киев, 23% не ги одобряват, а 36% посочват, че не могат да изразят позиция по въпроса.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?
преди 12 години Спокойно, Кристин лагард ще им обясни за цената и как трябва да се плати отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А поляците дали и те имаха кой знае какъв избор след като нещата са в ръцете на Големия брат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Турчинов има много поздрави от Витренко!https://***.youtube.com/watch?v=rQcqYjqDfuk отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Поляците го изиграха с Украйна като оня, дето решил да помогне на друг да паркира на заден: "Дай, дай, дай, дай...ОП! Аз ще бягам, че бързам, а ти слез сега и *** да видиш какво си направил!" хехе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар