В много градове в региона от дни въоръжени протестиращи окупират сгради на полицията, тайните служби и други власти. Те настояват за регионален референдум за присъединяване към Русия.
В очевиден жест на помирение вчера изпълняващият длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов допусна провеждането на национален референдум за превръщането на страната във федерация, в която регионите ще получат по-голяма автономия.
В същото време Русия продължава да провокира Запада, пише WSJ. Както заявяват американски представители, руски изтребител-бомбардировач през уикенда е прелетял дванадесет пъти за половин час в близост до американски военен кораб в Черно море.
Барак Обама е подложен на натиск да накаже Русия с помощта на по-строги санкции. Засега САЩ само наложиха забрана за пътуване и замразиха чуждестранни активи на няколко десетки лидери.
Американски представители заявиха, че през следващите няколко дни санкциите ще бъдат затегнати. Въпреки това те подчертават, че Европейският съюз, чиято икономика е тясно преплетена с Русия, ще предприеме тази стъпка неохотно.
„Ние преглеждаме активно това, което се случва в източната част на Украйна, и какви са действията на Русия", заяви говорителят на Белия дом Джей Карни в понеделник. „Работим с нашите партньори и оценяваме сами какви реакции да избираме". Въпреки това Карни отново изключи военен отговор от страна на САЩ.
Междувременно в понеделник външните министри от ЕС допълниха списъка с целенасочени санкции срещу отделни лица. Но и те първоначално не искаха да се налагат допълнителни санкции. Новината за решението дойде от британския външен министър Уилям Хейг. Според Ройтерс в следващите няколко дни ще бъде конкретизирано кои точно руски представители ще бъдат наказани за нарушаване териториалния интегритет на Украйна. Добавени са и четирима украинци за злоупотреби с държавни средства.
Френският външен министър Лорен Фабиус заяви, че ръководителите на ЕС биха могли да се срещнат през следващата седмица, за да увеличат натиска над Русия, ако преговорите в Женева в четвъртък не доведат до планираните резултати. „Мнението на Европа е да се повиши натиска, без това да застраши диалога", заяви Фабиус в Брюксел.
Министрите още веднъж повториха заплахата си за мащабни ограничения срещу Русия - включително търговски и финансови санкции - ако Москва продължи да дестабилизира 46-милионната си западна съседка.
Европейците обаче изглежда са единни, че ако Русия нахлуе в Украйна, ще са нужни по-строги икономически санкции. Сегашната ситуация обаче все още е далече от подобен сценарий и по-скоро представлява една сива зона, в която проруски сепаратисти с благоволението на Москва се борят в източната част на Украйна за по-голяма автономия, но без пряка военна намеса.
Поредният кръг санкции ще зависи много от резултата от срещата в Женева в четвъртък между САЩ, Русия, Украйна и ЕС в търсене на мирен изход от кризата, добавя Ройтерс.


Съдът пусна перките край Крушари
Съдът назначи експертизи за оградите в „Баба Алино“
21 световни величия от 4 континента ще бъдат инструктори в ХХ Международен лагер по бойни изкуства
Съдът излезе с подробности защо върна делото срещу Коцев на прокуратурата в София
БАБХ засилва контрола върху транспортирането на живи животни през лятото
Рокнфард: Не очаквам споразумение САЩ-Иран за 60 дни
Парадоксът на Мондиал 2026: Футболната еуфория среща политиката на разделение
Как ергономичният дизайн на магазините променя навиците на съвременния купувач
Според Вунш няма големи основания за повишение на лихвата
Слейпен каза, че предстои да видим ефекта на инфлационния шок
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Милен Драгиев е новият търговски директор на „Девин“ ЕАД
Яхтата на Путин плава през датски води, ескортирана от руски военни кораби?
Работник е с опасност за живота, след като бе прегазен от товарен автомобил
21 световни величия от 4 континента ще бъдат инструктори в ХХ Международен лагер по бойни изкуства


преди 12 години Мое Станишев да извади някой запис, той ги вади всякакви :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тва ясно, на какъв обаче са си приказвали. Пише, че е било лично. Сигурно на някакъв развален англо-руски. А ти ко питаш волен (също известен ***), сигурно и на развален български са си приказвали.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Едните са взели английския от англичаните, другите са направили руския по българския тей, че и двамата са в нарушение хехе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години При този спор между "рубладжии" и "доларджии" не знам защо се сетих за един стар виц, който ще преразкажа със свои думи.Събрал Господ Обама, Путин и китайския президент и им казал, че ще им изпълни по едно желание. Първо Путин казва - Искам да изчезнат веднъж за винаги тези гнусни американци.Готово, казва Господ и САЩ изчезват.Обама казва - Искам да изчезне Русия - тази империя на злото.Готово, казва Господ и Русия изчезва.А ти? обръща се към китайския президент.- Ами мисля, че при така създалата се международна обстановка бих искал да поръчам по едно кафе.Не знам защо по-скоро ми е тъжно от този виц, може би защото не звучи като виц, а като реалност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Езика на който са си говорили искам да знам. Обама на руски или *** на английски. Рубли'с, някакви предложения да имате ? Дали обонго знае руски, а? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Къде си бее, доц. Серафиме :-) мен пък такива като тебе много ме разсмиват. Гордите путници не ги чака нищо добро и това ще го разбереш още в този живот.Покетл, оскаш ли да се обзаложим така като си толкова сигурен ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години До melon и тащива като него. Щом като включваш понятие *** (каквото и да влагаш в него), ти си вероятно доларджия. Както е присъщо на писачи като тебе - няма аргументи и мислене - има епитети и заклинания.Защото трябва образование и познания, за да се вземе мнение. Радва ме това, че такива като тебе не са много. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А може би си *** ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Къв социализъм в Русия бе?! Тук и русофилите и русофобите май още живеят във времето на СССР. Може би Путин е комунист, защото не харесва амбреажите и не им дава да се веят байрака и да се женят? То тогава и аз съм комунист хехе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Питай zaw12929 от къде си взима, може да ти ареса.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар