Русия не разполага нито с правото да защитава своите национални интереси, нито с правото да бъде различна. Като една регионална сила, затворена в нейните строги граници, Русия не е в състояние да установи жизнеспособни партньорства с водещите глобални играчи. Тя трябва да се откаже от напразните си надежди за някакво митично развитие на Евразийския съюз. Неговата единствена възможност е да приеме ролята на скромен сателит на западната цивилизация.
Такова становище изрази политологът и член на настоятелството на центъра за стратегически и международни проучвания в САЩ Збигнев Бжежински, цитиран от The Voice of Russia.
На 16-ти юни Бжежински направи изявление в Международния център "Удроу Уилсън Плаза" във Вашингтон, посветено на продължаващите вълнения в Украйна. Той коментира механиката на стратегиите на Западните сили спрямо Русия. По думите му "сдържането" е най-ефективният инструмент на външната политика при настоящите условия.
"Русия трябва да разбере, че Украйна няма да бъде член на някакъв митичен Евразийски съюз. Президентът Путин се опитва да насърчава въз основа на тази нова доктрина специална позиция за Русия в света", изтъкна Бжежински.
По думите на популярния политолог единствената възможност пред Запада е "превенция на руската инвазия". Според Збигнев Бжежински САЩ трябва да засилят активното си участие в региона, предоставяйки достатъчно оръжия на Украйна.
"Трябва да дадем на украинците да разберат, че ако са решени да се противопоставят и се опитват да го направят, ние ще им осигурим с противотанкови оръжия, които могат да бъдат използвани в градска среда с малък обсег", изтъкна Бжежински.
"Използването на сила в Крим и продължаващите усилия за дестабилизиране на части от Украйна представляват заплаха за подписаните след Втората световна война международни споразумения, и по-специално изключването на използването на сила при решаването на териториалните проблеми. Това е кардинално нарушение на европейските разпоредби след края на Втората световна война. И Русия е част от тях, включително чрез договорите, които е подписала", отбеляза бившият съветник в Белия дом.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 11 години Векове се е считало, че слънцето обикаля земята!На някой май му се иска да дойде същото време!Русия сателит на Европа или обратното е безумие, за хора, които не понасят факта, че и добре да живее, човек умира!А само който не се е родил, само той не е умрял!Даже и на Христос се е случило! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Истинското лице на САЩ лъсва. Нека всички знаят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Само да ви съобщя, че в родината на склерозиралия шляхтич Полша, минималната пенсия е 450 евро. Ние тук се борим за такава заплата и я няма. Всичко което е казал е абсолютно вярно. Русия е Горна Волта с ядрени ракети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Днес обаче не сме 1954 г или 1961 г. Сори,Збижгнев.Сега вече краварите не могат да шикалкавят относно истинските си намерения и визии за света- Русия не разполага нито с правото да защитава своите национални интереси, нито с правото да бъде различна. Като една регионална сила, затворена в нейните строги граници, Русия не е в състояние да установи жизнеспособни партньорства с водещите глобални играчи. Тя трябва да се откаже от напразните си надежди за някакво митично развитие на Евразийския съюз. Неговата единствена възможност е да приеме ролята на скромен сателит на западната цивилизация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Най-после един склеротизирал шляхтич казана глас това, което другите крият зад мъгливи лозунги отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И без Бжежински бе ясно , че Вашингтон е готов да пожертва и последния украинец за защита на своите интереси. Тази тактика англичаните използуваха преди повече от 200 години при покоряването на Индия. Под слънцето нищо ново, но както е казано в Библията , блаженини са верующите и тяхно е царството небесно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години *** полска ***...пожелавам ти гнусните ти съотечественици да постудуват тази зима, та малко да им падне самоувствието и да си припомнят как фашагите, които подкрепят сега са правили парад на победа в полша ( и другаря Сталин се е присъединил)...щеше да разбере къде зимуват раците без газ...разбира се изключвам горното, защото жалката европедарастия ще преклони главица накрая с думите колко лоши са руснаците ама пък нали не можем без тяхния газ...айде ще им простим този път.Следващия ще ги шляпаме обаче !!! (по Дянков).. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе ***. Ако тоз Бжежински беше казал нещо подобно за България, щяхте да си мълчите. А сега заради Русия хвърляте отрова и слюнка чак ще се удавите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе,полско-еврейско-американски ***!Като е нещо толкова дребно и незначително сателитче,защо се нахвърляте с такава ярост да го проваляте?!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години мислех Бжежински за антикомунист, а той се оказа антируснак и много, ама много апологет на САЩ (нищо че говори за Запада- той разбира САЩ само за Запада). отговор Сигнализирай за неуместен коментар