Федералното правителство на Германия разработва конкретни планове и стратегии за възможно излизане на Гърция от еврозоната, твърди всекидневникът Bild. Канцлерството работи над сценарии за възможна победа на левия съюз СИРИЗА на парламентарните избори на 25-и януари, пише вестникът, като се позовава на правителствени източници.
Плановете съдържали варианти, отчитащи последиците от възможен наплив на вложители, за да теглят парите си от банките, в случай че Гърция се оттегли от валутния съюз.
В материала се посочва, че правителствени експерти били разтревожени заради вероятността от евентуално рухване на банки, ако Гърция напусне еврозоната. При възможен Grexit (от greek euro exit - излизане на Гърция от еврозоната) Европейският банков съюз ще трябва да се намеси и да налее милиарди евро за спасяване на кредитните институции.
Малко по-късно новината на Bild бе опровергана от правителствения говорител Щефен Зайберт. „Германското правителство не разработва планове за излизане на Гърция от еврозоната, заяви той. „Не съм чувал за подобни планове и политическото ръководство в канцлерството определено не разглежда такива сценарии", каза Зайберт, помолен да коментира материала на вестника. По думите му политиката на германското правителство спрямо Гърция не се е променила.
Припомняме, че темата бе подета още през уикенда, след като в събота авторитетното списание Der Spiegel обяви, че Берлин смятал за почти неизбежно евентуално излизане на Гърция от еврозоната, ако СИРИЗА спечели, но вярвал, че валутният съюз щял да се справи. Според последните допитвания в южната страна лявата партия с лидер Алексис Ципрас води в предпочитанията на гърците.
По-късно обаче вицеканцлерът Зигмар Габриел обяви, че Германия иска Гърция да остане в еврозаната, че Берлин няма планове за излизане на Гърция от валутния съюз и че еврозоната е станала много по-стабилна през последните години.
Междувременно президентът на Европейския парламент Мартин Шулц критикува целия дебат. Пред Die Welt той казва, че дискусиите и „безотговорните спекулации“ за подобен сценарий „няма да помогнат“. Излизане на страната от еврозоната не е предмет на дебат, заяви ясно Шулц.
Въпросите за излизане на Гърция от еврозоната или за отсрочване на гръцкия дълг не са на дневен ред, заяви днес
еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси в интервю за в. "Монд", цитирано от Ройтерс и БТА.
Европейската комисия иска Гърция да остане част от еврозоната, допълни той, подчертавайки, че целостта е важна за
валутния съюз. Според еврокомисаря изборите в Гърция не са равнозначни на "детонатор" на криза в еврозоната.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Стана ясно как Кейт Мидълтън е прекарала своя рожден ден
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
преди 11 години Политическата "коректност" изисква да отричат .... такава е традицията !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години те не искат да ги гонят от ес. и е нормално да впрегнат експертите им да съставят планове, за да не ги творят след това в движение. а това, че го отричат са си стандартни политически бръщолевения отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години те не искат да ги гонят от ес. и е нормално да впрегнат експертите им да съставят планове, за да не ги творят след това в движение. а това, че го отричат са си стандартни политически бръщолевения отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Щом вече официално се говори за разработване на планове, какво ли е истинското положение... и дали вече не е решено, че ще чупят маляките от ЕС... отговор Сигнализирай за неуместен коментар