Агенция Fitch Ratings понижи дългосрочните кредитни рейтинги на гръцките банки до силно спекулативния клас „ССС“. На практика компанията приравнява кредитните оценки на National Bank of Greece, Piraeus Bank, Eurobank Ergasias и Alpha Bank до рейтинга на гръцкия държавен дълг, който бе свален на 27 март, предава Ройтерс.
Агенцията пише и че късно в сряда Европейската централна банка (ЕЦБ) е увеличила тавана на спешната ликвидна помощ за гръцките трезори със 700 млн. евро. По този начин горната граница по линия на програмата ELA достига 71,8 млрд. евро.
Същевременно Fitch Ratings премахва негативната перспектива пред гръцките банки. Като цяло решението на компанията е обвързано със сваления държавен рейтинг и отразява слабите перспективи пред икономиката на Гърция, което поставя качеството на активите и платежоспособността на банките под допълнителен риск.
В становището си от Fitch отбелязват, че понижението се базира и на натиска върху финансите и ликвидността и очакват отливът на депозити да продължи, докато не бъде постигнат компромис между Атина и нейните кредитори.
Fitch оценява риска от фалит на банките като реален, имайки предвид натиска върху техните финанси, ликвидност и платежоспособност в контекста на изключително предизвикателната вътрешна оперативна среда. Компанията счита, че качеството на кредитите ще се влоши още. Неблагоприятната оперативна среда увеличава допълнително риска за влошените финанси и ликвидност на гръцките банки поради отлива на депозити, докато същевременно пазарът за обратни изкупувания остава затворен.
От ноември 2014 г. насам частният сектор е изтеглил спестявания за 24 млрд. евро, което представлява 15% от общата депозитна база, изчисляват от Fitch. Bloomberg добавя, че през март банките са напуснали 3 млрд. евро, а общата сума на отливите от октомври до края на март е вече 28 млрд. евро. В резултат на това към края на февруари финансирането от централната банка скача до 104 млрд. евро, което е 26% от общите активи на банковата система, 63% от които са по линия на ELA, изчислява Fitch.
В становището си агенцията отбелязва, че помощта по линия на ELA е възможна само за платежоспособни банки и тъй като нейният капацитет подлежи на одобрение от ЕЦБ, това прави достъпът до средства за гръцките банки изключително чувствителен към всякакви промени в решенията на надзорните органи на ЕЦБ относно платежоспособността на гръцките трезори.
От Fitch отбелязват, че могат да последват нови понижения на банковите рейтинги, ако рисковете пред Гърция се увеличат или ако ЕЦБ промени оценката си за платежоспособността им или ако откаже да предоставя още средства по линия на ELA. Според Fitch това би предизвикало банкови фалити.
Снощи за пореден път ЕЦБ увеличи ликвидната подкрепа за гръцките банки. Този път със 700 млн. евро до 71,8 млрд. евро. На фона на отлива на депозити, опасността от банкова криза и риска от държавен фалит ЕЦБ иска да гарантира, че гръцките банки разполагат с достатъчно ликвидност, за да оперират. Същевременно ЕЦБ ги държи изкъсо, като не им позволява да финансират правителството, отбелязва Bloomberg
От Fitch се опасяват, че неуспехът на правителството да постигне компромис с кредиторите си ще има допълнителни негативни последици за банковия сектор.
Всичко по темата четете тук!


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат