Гърците дължат към момента около 87 милиарда евро на държавата си под формата на неплатени данъци. Това става ясно от проучване на Международния валутен фонд (МВФ), цитирано от гръцкия ежедневник Kathimerini.
Същевременно напоследък преди всичко държавни служители подават молби за предсрочно пенсиониране, за да изпреварят влизането в сила на новата пенсионна реформа, приета от правителството на Алексис Ципрас.
Около 40 000 молби за пенсиониране са били подадени вече, до края на годината броят им може да се увеличи до 80 000, пише Kathimerini. Гръцкото правителство договори по време на преговорите с кредиторите един вид заварено положение за съществуващите пенсионни плащания. Според договорката намаляването на пенсиите трябва действително да влезе в сила в рамките на следващите няколко години.
Обемът на данъчните задължения обаче си има и други причини, се казва в материала. Във всеки случай това е европейски рекорд: на всеки 100 евро дължими данъци гърците плащат само 45 евро, а стойността на този дял непрекъснато намалява от началото на кризата през 2010 г.
Порочният кръг на данъчните задължения далеч не се дължи само на укриването на данъци. Гръцките данъчни власти продължават да са неефективни при събираемостта на данъчните средства. Също така много хора просто не разполагат със средства, за да платят данъчните си задължения.
87 млрд. евро съответстват в момента на около половината от сегашния годишен гръцки БВП. МВФ иска с данните да обоснове позицията си, че Гърция не може да стъпи на краката си без опрощаване на част от дълга, пише Kathimerini. Подобна стъпка, при която кредиторите губят част от своите вземания, засега не е възможна.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?
преди 9 години Като сложим и около 40% сенчеста икономика гръцкият дълг се изплаща за няколко години на теория но на практиката донякъде са прави ,че не искат да плащат защото от една страна това е омразен дълг ,и защото не трябва да има лихви по-големи от 1% тоест ЕЦБ трябваше да дава заеми и т.н. темата за организирана международна престъпна група(банковата мафия) е голяма ,и трябва да се прочета книгата на проф. Валентин Катасонов(Световна кабала или Ограбване по еврейски)- https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1738898843055009 Капитализмът окончателно отстъпи място на кредитизма, който по същество е типична измамна схема на Понци ... Все още има изход и първата стъпка към него е да си признаем, че така не може да продължава занапред ... Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027 отговор Сигнализирай за неуместен коментар