IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко "проруски" са новите президенти на България и Молдова?

И в двете държави геополитическият живот се доминира от олигарси, които защитават финансовите си интереси, противопоставяйки Москва и Брюксел, пише Economist

11:19 | 15.11.16 г. 29
<p>
	Новият президент на България Румен Радев.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Новият президент на България Румен Радев. Снимка: Ройтерс

Проруски кандидати спечелиха президентските избори в България и Молдова, или поне така казват заглавията в медиите. Истината е, че ситуацията и в двете държави е малко по-сложна. Действително и двамата са приятелски настроени към Москва, но едва ли някой от двамата ще предприеме някакви радикални промени в геополитическата ориентация на страните им поне в близко бъдеще, пише Economist в свой анализ.

Правомощията на президентите и в двете държави са ограничени. Някои от поддръжниците им изглежда се надяват, че Русия ще субсидира по някакъв начин икономиките на страните, но тези надежди ще претърпят разочарование.

В Молдова победи Игор Додон - лидер на социалистите, които формират най-голямата парламентарна група, но не са част от сегашното коалиционно управление. Додон спечели 52,3% от вота, а опонентът му Мая Санду, бивш съветник в Световната банка и образователен министър – 47,7%. В периода 2012-2015 г., когато заемаше поста на министър на образованието, Санду набра голяма популярност с кампанията си срещу корупцията в училищата. Според проучванията на общественото мнение Мая Санду се смята за най-некорумпирания политик в Молдова.

Додон привлече гласовете на няколко хиляди жители на контролираната от Русия отцепническа територия в Приднестровието. Там нямаше гласуване и хората пътуваха до контролираната от правителството територия на Молдова. Мая Санду спечели гласовете на молдовската диаспора на Запад, но не и в Русия.

Същевременно бюлетините в молдовските посолства в няколко западни държави изчезнаха, посочва изданието. Това предизвика протести в страната, тъй като според поддръжниците на Мая Санду победата на Додон е постигната с измама. Санду вече обяви, че ще оспорва изборния резултат пред Конституционния съд.

Изкушаващо е изборите да се опишат просто като състезание между проруски и проевропейски политици. Всъщност обаче геополитическият живот в Молдова се доминира от олигарси, мотивирани повече от финансови, отколкото от геополитически интереси. Премиерът Павел Филип се свързва с името на Влад Плахотнюк, най-влиятелния бизнесмен в Молдова, който е и най-непопулярният политик.

Преди изборите Плахотнюк коментира, че ще подкрепи проевропейския политик с повече шансове за победа. Виктория Букатару от института Асоциация за външна политика обаче подчертава, че най-вероятно Плахотнюк и Додон са имали „таен алианс“ за спъване на Мая Санду и реформаторската ѝ програма. Тя очаква Додон да следва първоначално заложената си програма с посещение в Москва и след това една „успокояваща“ визита в Брюксел.

Според анализатора най-вероятно предизборните обещания на Игор Додон да прекрати споразуменията на Молдова с Европейския съюз (ЕС) няма да бъдат реализирани не на последно място заради помощта, която страната получи от ЕС и Америка, но не и от Русия. Откакто през 2014 г. 1 млрд. долара изчезнаха от банковата система на страната – вероятно откраднати от местните олигарси, страната е зависима от подкрепата на Международния валутен фонд (МВФ), за да оцелее финансовата ѝ система.

Виктория Букатару посочва, че резките, проруски изказвания на Додон всъщност са начин да окаже натиск върху Запада да продължи да финансира страната, без той да се налага да прави каквито и да било реформи.

В България ситуацията е подобна. Победител от надпреварата излезе кандидатът на социалистите Румен Радев, бивш военен пилот и командир на военновъздушните сили на страната. Той победи кандидата на партията на премиера Бойко Борисов, който пък подаде оставка. Така през пролетта в страната ще се проведат и парламентарни избори.

Радев получи подкрепата на етническата турска общност в България, чиято партия се свързва с имената на местни олигарси и руски бизнесмени. Социалистите в България се подкрепят от консервативна група пенсионери и свързваната с Москва православна църква. В предишни правителства обаче партията разреши разкриването на американски военни бази в страната и прегърна членството на България в НАТО, подчертава изданието.

Димитър Бечев от Университета в Харвард коментира, че положението в страната е „и вълкът сит, и агнето цяло“, тъй като България остава лоялен член на ЕС и НАТО, но се обръща и към Русия. Ето как се описва и самият Радев: „Доскоро летях на съветски изтребител. Завършил съм Американската академия. Само че съм изцяло български. Моята кауза е България“.

Според Бечев следизборните позиции в страната ще бъдат определени от и за българските политици, а не заради Путин или Брюксел.

Заглавията в медиите, с които се съобщаваше за победата на проруски кандидати в двете държави, предизвикаха вниманието на Запада и аплодисменти от Москва. Истината обаче е, че основен двигател на политиката и в двете страни са вътрешни сили, най-вече олигарси, които се опитват да удовлетворят финансовите си интереси. Те са много добре подковани да възпроизвеждат противопоставянето Русия-Запад, затова и трябва да се очаква повече от това, а не някакви драматични геополитически размествания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:50 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 5 rate down comment 7
ing5rov
преди 7 години
Маашаллах Истовене !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 15
Стоян Петров
преди 7 години
Нещо, хич биля не сте наясно. Нито отричаме турското владичество, нито го харесваме. Робство не е било, защото българина роб не е бил НИКОГА. Набийте си го в кратуните и уведомете господарите си в Кремъл.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 13
Mavi Goz
преди 7 години
Хаахаха... Олигарсите са само там, дето требва да им шокаме канчето... Щото Тръмп не е олигарх.. Или Байдън не е олигарх? Или Дик Чейни от Халибъртън не беше...? Или Сорос и Бъфет не са олигарси, щот не се занимават с политика чрез пари... Абе сипвай фураж на спящите бикове и обикновени телета - те требва да гледат на запад и да се^рат на изток... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 5
ing5rov
преди 7 години
Ха...гузен негонен бяга , точно тебе имахме предвид в случая...и още един от "Политика" , дето се пенявеше относно смисъла на освобождението от турско робство !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 7 години
*** вика "Дръжте ***". Изтъркано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 3
dr.5rov
преди 7 години
Статии като тази изхождат от презумпцията, (тръгват от предпоставката, като изначално дадено) че за страни като Молдова и България е отредено да бъдат нечии сателити (по думите на новия президент) или нечий слугинаж по моите думи от други постове.На авторите им дори не им минава през главата, че може да искаме нещо друго и да се борим за нещо друго. Имали сме били олигарси. Това и ние си го знаем. Но в написаното някак си се промъква и мисълта, че тези олигари май си имат и някакви свои интереси и те не са нито руски, нито американси, нито някакви други, а са интереси на бългаски олигарси. Това за мен е нов момент. И в други страни има олигарси. Например Гърция. Но тамошните олигарси добре разбират, че без народ зад себе си ще свършат като слуги в нечия господарска къща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 3
Стефчо
преди 7 години
какво нещо беше Икономист, до какъв *** тип ЕЖК е паднал.Ами то Путин избра президента на Щатите, та едни президенти на Молдова и България ще му се опрат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 18 rate down comment 12
ing5rov
преди 7 години
...и сега знаеш ли колко хора с такова облекчение си получават мизерните заплатки , пенсийки и ровят по кофите за смет усмихнати !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 19
soze
преди 7 години
и 45 години не прощават и има все още доста, които с умиление си спомнят за конц. лагерите, забраните за пътуване, плановата икономика и чакането по 10 години за морално остарял съветски автомобил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 13
Mavi Goz
преди 7 години
Да де, от такива речи и от такива политици се докарахме зо "свой сред чужди и чужд сред свои", демек - до никъде... хихи... Ама 500 години не прощават - пълно е тука с ***, дето си гледат съм Босфора и точат точилките... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още