Управляващата коалиция в Румъния рухна, след като по-малкият партньор напусна формацията, нанасяйки удар на премиера Виорика Дънчила, съобщава Bloomberg. Тя опитва да подобри имиджа на партията, след като предшественикът й беше пратен в затвора за корупция.
Коалиционният партньор АЛДЕ съобщи, че напуска след тригодишно управление със Социалдемократическата партия на фона на растящите разногласия заради програмата на правителството, политиката и отказа й да приеме преструктуриране на кабинета. Отношенията се влошиха и след като Дънчила реши да участва в президентските избори на 10 ноември, осуетявайки плановете на лидера на АЛДЕ Калин Попеску-Търичану да издигне кандидатурата си.
Дънчила обеща в публикация във Facebook да остане на власт и да потърси подкрепа от АЛДЕ и други депутати, които „разбират, че бягството“ не е решение за Румъния. Няколко часа по-късно видимо разстроената премиерка заяви пред репортери, че „ще опитаме да преговаряме с партиите и депутатите, за да постигнем мнозинство, ще използваме всички налични варианти“.
Въпреки това правителството й, което остава без мнозинство в парламента, може да се изправи пред вот на недоверие до няколко седмици, тъй като опозиционните партии се стремят да го отстранят от власт.
Постигането на ново коалиционно споразумение ще „ограничи значително възможностите на правителството да прокарва закони в парламента. Кабинет на малцинството трудно ще оцелее до парламентарните избори, планирани за края на 2020 г.“, казва базираната в Лондон анализаторка Отилия Дханд от Teneo Intelligence.
55-годишната Дънчила пое ръководния пост в партията през юни, само месец след като предшественикът й Ливиу Драгнеа беше изпратен в затвора. Тя побърза да успокои отношенията с Европейския съюз, като се отказа от противоречивия дневен ред на предходното правителство, наподобяващ тези в Унгария и Полша, довели до влошаване на отношенията на двете страни с блока.
В понеделник Търичану съобщи, че партията му ще подкрепи независимия кандидат и актьор Мирча Диакону за президент. Социологически проучвания показват, че президентът Клаус Йоханис, който често влизаше в конфликт с управляващите партии заради нарушения на върховенството на закона, е напът да спечели втори мандат.


Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Наблюдаваме Ягодова луна
Какво време ни очаква във вторник?
Единственият арестуван по аферата „Баба Алино“ излезе от ареста срещу "подписка"
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 3
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 2
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 1
AI може да компенсира демографската криза и да донесе €323 млрд. на Германия
Най-новият реактор в Европа влиза в експлоатация след 39 години чакане
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Китай демонстрира ключов пробив в разработката на изтребител от шесто поколение
МЗ за гладната стачка на проф. Шиварова: Няма да допуснем пациенти да се превръщат в заложници
Охраната на Пеевски е струвала малко над 220 000 лв. за 10 месеца
Защо ударите по най-свещените места в Украйна се сравняват с нацистка стратегия
Синдикат “Образование“ иска спешна актуализация на бюджета и обяви стачна готовност