Черна гора и Северна Македония обещаха да намалят емисиите на въглероден диоксид и да поставят цена на замърсяването, тъй като новите инициативи в двете страни от Западните Балкани имат за цел постепенно да приведат своите политики в областта на климата с нормите и стандартите на Европейския съюз (ЕС), пише Euractiv.
Черна гора, която кандидатства за членство в блока, беше похвалена в понеделник (24 февруари) от енергийния надзорен орган на ЕС за въвеждане на нови правила за ограничаване на парниковите газове и обособяване на пазар на въглеродни емисии, насочени към прочистване на тежката промишленост.
В новите регулации се посочват кои оператори ще бъдат включени в схемата за ограничаване и търговия, колко квоти за емисии трябва да бъдат разпределени и минимална цена на тон въглероден диоксид, първоначално определена на 24 евро.
Към тази седмица цената на въглеродните емисии в системата за търговия с емисии на блока (ETS) е около 25 евро на тон.
„Черна гора продължава да напредва в изграждането на цялостна система, необходима за намаляване на парниковите газове, защитата на озоновия слой и адаптирането към климатичните промени“, се казва в съобщението на Енергийната общност.
Новите правила също така създават стабилизационен резерв, подобен на механизма на ЕС, който ще диктува как се разпределят, прехвърлят и използват квотите за емисии.
Критериите за разширяване на блока са определени от Европейската комисия (ЕК), но съгласно настоящата система Черна гора отвори глава 27 за околната среда и изменението на климата в края на 2018 г.
Правителството на страната се надява, че новата насока относно политиката в областта на климата ще подтикне индустриалните компании да започнат „почистване“ на своята дейност, тъй като повечето от тях не отговарят на критериите, определени в директивата на ЕС за индустриални емисии (IED).
Държавите от задния двор на ЕС и още по-далеч могат да се окажат в един момент с извити ръце заради емисиите. тъй като Брюксел планира да използва антидъмпингов инструмент срещу вноса.
Така нареченият механизъм за регулиране на въглеродните граници е създаден, за да предотврати изтичането на въглерод, при което компаниите преместват производствения си капацитет извън регулаторния обхват на ЕС в региони, където екологичните стандарти не са толкова строги.
Зеленият тласък на Скопие
Черна гора получава около половината от електроенергията от изгарянето на лигнитни въглища, като подобно нещо може да се види и в Северна Македония, другата страна, която се стреми към членство в ЕС.
Правителството на Северна Македония по-рано този месец прие нова стратегия, според която въглищата могат да бъдат загърбени до 2025 г.
Планът определя три сценария - една обичайна траектория, според която въглищата ще останат в енергийния микс на страната до 2040 г., и два по-амбициозни плана, които са насочени към постепенно прекратяване на въглищната енергия в рамките на пет години.
„Правителството на Северна Македония ясно разбира, че краят на въглищата се очертава и предприе инициативата за опазване здравето на хората, икономиката и климата“, заяви Катрин Гутман, екоактивист от неправителствената организация „Отвъд въглищата“.
Енергийният план на Скопие също се фокусира и върху система за ограничаване и търговия, като трите сценария очертават различни дати за пълното ѝ привеждане в съответствие с цената на въглеродните емисии в ЕС, вариращи от 2023 г. до 2027 г.
„Въвеждането на цена на въглерода трябва да се разглежда като важна стратегическа мярка за намаляването на въглеродните емисии в производството на електрическа и топлинна енергия“, се посочва в документа.
Северна Македония провежда парламентарни избори на 12 април и окончателно решение за това кой енергиен сценарий трябва да се следва, ще бъде взето по-късно тази година.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност