През изминалата седмица цените на акциите в азиатския и тихоокеанския регион отбелязаха най-силното си представяне от декември на фона на добрите икономически данни за Тайван и оптимистичните прогнози на компании от региона за продажбите им през тази година.
Регионалният индекс MSCI Asia Pacific се повишава с 0,6% до 139,97 пункта в днешната сесия и е на път да приключи борсовата седмица с преднина от 3%, пише Bloomberg.
Най-силно в днешната сесия се представиха индексите в Тайван и Южна Корея, които скочиха с по 1,8%. Акциите на тайванския производител на смартфони HTC се повишиха силно с 3% и поведоха нагоре технологичните компании на борсата в Тайпей.
След края на вчерашната сесия в Тайван стана ясно, че брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се е повишил повече от очакваното с 6,92% през последното тримесечие на 2010 г.
Междувременно Hang Seng добаво с 1,3% до 23 595 пункта, докато широкият китайски индекс Shanghai Composite отстъпи с 0,9% до 2 899,8 пункта. Икономическите данни за Китай от днес показаха, че цените на жилищата в 68 от 70-те най-големи града в страната са продължили да се покачват през януари.
Водещият японски индекс Nikkei 225 нарасна с 0,1% до 10 842,80 пункта, докато на борсата в Сидни S&P/ASX 200 остана почти без промяна на ниво от 4 936,70 пункта.
Близо половината от компаниите в състава на регионалния индекс MSCI Asia Pacific са обявили финансовите си резултати за миналото тримесечие досега, като повечето от тях са надминали пазарните очаквания.
MSCI Asia Pacific се е повишил с 1,1% от началото на тази година, но изостава значително от широкия щатски индекс S&P 500, който е нараснал с 6,6%, както и от европейския Stoxx Europe 600, който е добавил 5,6 на сто.
Причина за това станаха поредицата от мерки на редица развиващи се азиатски икономики за увеличение на лихвените проценти, ограничаване на банковото кредитиране, инвестициите в имоти и входящите капиталови потоци.


Невзоров успокоява: Работата на КУБ продължава (ВИДЕО)
Код "Горещо"! Как да се предпазим в жегите
Издирват 15-годишна тийнейджърка
Взривен е дрон край Албена
AI моделира мегабури с изненадваща точност, част 1
AI моделира мегабури с изненадваща точност, част 2
Invesco смята, че свободното падане на петрола е преувеличено
Калифорния реши за данък върху милиардерите въпреки съпротивата на Нюсъм
Путин призна проблемите на Русия с горивата и обмисля забрана за износ на дизел
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Кабинетът иска пълна проверка на публичните финанси за периода 2020–2026 г.
Момиче на 12 г. спаси майка си, която получи инсулт, докато шофира на "Струма"
Повдигат обвинение на ръководителя на ВиК дружество - Несебър, открили 30 000 евро в дома му
Губим децата си по пътищата: Осъдени няма, властта обръща гръб