Печалбата на най-голямата петролна рафинерия в Азия – китайската Petrochemical Corporation, известна и като Sinopec, е скочила с 24% за полугодието на годишна база до 30,3 млрд. юана (4,9 млрд. долара), съобщава ВВС. Компанията очаква и допълнителен ръст на печалбата през идните месеци.
Маржовете на компанията са били подкрепени, след като Пекин въведе мерки, които позволиха местните цени на горивата да бъдат обвързани по-тясно с международните.
През март Китайската комисия за национално развитие и реформи – водещият планов орган в комунистическата държава – въведе нов ценови механизъм на вътрешния пазар за горива, който скъси периода за промяна на цените на дребно от 22 на 10 дни, което улесни компаниите в определянето на цени по-близки до международните.
„През второто полугодие очакваме баланс между търсенето и предлагането на световния петролен пазар и стабилен ръст на вътрешното търсене за рафинирани продукти и химикали“, заяви ръководителят на Sinopec Фу Чънгу. „Китайското правителство ще ускори структурните промени, за да поддържа стабилен икономически растеж.“
Други китайски рафинерии също отчетоха ръст на печалбата за полугодието – в PetroChina той е 5,6% на годишна база, а в Cnooc – 7,9%.


Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Коцев: По "Баба Алино“ няма отстъпление и няма промяна в позицията ми.
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава
Баща е задържан за побой над 5-годишния си син
Екстремните пожари: Готова ли е България за новата реалност?