IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономиката на Северна Корея се е свила с най-бързия темп от 20 години

През 2017 г. страната бе ударена от по-силни международни санкции, най-вече в износа на суровини

11:31 | 20.07.18 г. 19
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Магазин в Северна Корея. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Магазин в Северна Корея. Снимка: Архив Ройтерс

Икономиката на Северна Корея се е свила с най-острия си темп от две десетилетия през 2017 г., сочат изчисления на Южнокорейската централна банка (ЮЦБ), представени в петък. Това е ясен сигнал, че международните санкции, наложени, за да се спрат ядрените и ракетни програми на Пхенян, са ударили сериозно растежа, съобщава Ройтерс.

Брутният външен продукт (БВП) на Южна Корея се е свил през миналата година с 3,5% на годишна база, което е най-големият спад от понижението от 6,5% през 1997 г., когато изолираната страна бе ударена от унищожителен глад, заяви централната банка.

Индустриалното производство, което формира около една трета от общото производство на страната, е спаднало с 8,5% и също бележи най-голямото си понижение от 1997 г., когато се срина заради ограничения върху потоците от петрол и други енергийни ресурси към страната. Производството от земеделската и строителната индустрии също се е свило съответно с 1,3% и 4,4%.

„Санкциите бяха по-силни през 2017 г., отколкото през 2016 г.“, заяви Шин Сьон-чхол, ръководител на екипа за координация на националните сметки в ЮЦБ.

„Външният търговски обем е спаднал значително след забраната върху износа на въглища, стомана, риболов и текстилни продукти. Трудно е да дадем точни числа, но [забраната] е ударила здраво индустриалното производство“, каза Шин.

Стръмният икономически спад се случва в момент, в който анализаторите подчертават нуждата изолираната страна да премине към развитие на икономиката.

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун през април обеща да измести стратегическия фокус на страната от развитие на ядрения арсенал към следване на примера на Китай за „социалистическо изграждане на икономиката“.

Докато износът на суровини е част от санкциите – най-печелившият елемент от експорта, Пхенян няма друг избор освен да продължи със сегашните преговори със САЩ“, коментира Ким Пайон-ян, професор по икономика в Seoul National University с експертиза по севернокорейската икономика.

Индустриите и производствените сектори, ползващи въглища, в Северна Корея пострадаха, след като Съветът на сигурност на ООН засили санкциите в отговор на годините ядрени изпитания на Пхенян.

Китай – най-големият ѝ търговски партньор, наложи стриктно санкции през втората половина на 2017 г., удряйки производствения сектор на страната.

Черният пазар на Северна Корея обаче се е разраснал до около 60% от икономиката. Именно там физически лица и търговци на едро купуват и продават произведени в Китай потребителски стоки или земеделски продукти, посочва Institute for Korean Integration of Society.

Общата търговия на Китай със Северна Корея се е свила с 59,2% през първото полугодие на 2018 г. на годишна база, показа митнически данни на Китай от миналата седмица.

Брутният национален доход на глава на населението в Северна Корея възлиза на 1,46 млн. вона (1283,52 долара), което е само около 4,4% от размера в Южна Корея, заяви ЮЦБ.

Износът на Северна Корея като цяло е спаднал с 37,2% през 2017 г., което е най-голямото понижение след това през 1998 г. - от 38,5%, заяви още ЮЦБ в петък, цитирайки данни на Агенцията за насърчаване на търговските инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

9
rate up comment 16 rate down comment 7
mick
преди 5 години
Спасяват донякъде цифтите, с неравномерност в поддръжката - на едно място - София, Бургас да речем, наливат яко пари, за останалите - остават трохите. 80-90% от парите отиват само за 10-20% от обектите и субектите. Останалите 80-90% се задоволяват само с 10-20% от парите. Идни изяждат парите на други.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 21 rate down comment 8
mick
преди 5 години
Мдааа .. цифрите са едно, а разбитите пътища, язовири, ВиК - друго. Унищожените градове и села - също. Добре, че има европомощи, че и вода няма да имаме нито пътища.. нищо че уж цифрите говорят друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 17
Sakamano
преди 5 години
Въпреки, че продължаваме да сме най-бедната страна в ЕС (не по вина на Брюксел), българската икономика в момента е по-добре от когато и да било в новата ни история. Това за разлика от другите теории лесно се доказва с цифри. Естествено има да се желае още много, но сравненията със Северна Корея и комунистическото ни минало са просто нелепи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 11
Tantum
преди 5 години
Ами аз живея в България и място за сравнение просто няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 8
majnata
преди 5 години
А ти ако живееше в България , сигур би се замислил за едно сравнение .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 12
Tantum
преди 5 години
Ако знаеше как се живее в Северна Корея, нямаше и да си помислиш да ги сравняваш с нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 1
michaelis12
преди 5 години
КОМЕНТАРЪТ Е ИЗТРИТ ЗАРАДИ НАЛИЧИЕ НА ОБИДИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 8
majnata
преди 5 години
Що не направите едно сравнение с нас ... да видим ние без санкции , под "благодатната " сянка на Брюксел докъде я докарахме ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 0
michaelis12
преди 5 години
КОМЕНТАРЪТ Е ИЗТРИТ ЗАРАДИ НАЛИЧИЕ НА ОБИДИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още